Porady gospodyni - przepis na domowy ketchup, majonez i musztardę

Domowa musztarda
Składniki:
- 3 łyżki żółtej gorczycy,
- 3 łyżki czarnej gorczycy,
- 3 łyżki octu winnego,
- 10 łyżek wody,
- ¼ łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka miodu.
Ziarna gorczycy zalewamy 3 łyżkami wody i octem – odstawiamy na całą noc w chłodne miejsce pod przykryciem.
Następnie dodajemy resztę składników i dolewamy wodę – całość blendujemy. Przekładamy do słoiczka i wstawiamy do lodówki. Najlepiej smakuje po 3-4 dniach, kiedy smaki „się przegryzą”
Domowy ketchup
Składniki:
- 3 kg dojrzałych pomidorów,
- 4 czerwone, słodkie papryki,
- 1 kg cebuli,
- ząbek czosnku.
Zalewa:
- 250 ml octu winnego,
- 4 łyżki oleju,
- 3 łyżki miodu,
- 1 łyżka soli,
- 6 sztuk ziela angielskiego,
- 6 sztuk czarnego pieprzu.
Pomidory i cebulę kroimy na ćwiartki. Wkładamy do garnka i gotujemy często mieszając przez około godzinę. Po tym czasie przecieramy przez sito. Następnie przyrządzamy zalewę i gotujemy. Dodajemy do masy pomidorowej - gotujemy jeszcze przez około dwie godziny na małym ogniu.
Następnie całość blendujemy (wyjmujemy wcześniej liście laurowe, ziele angielskie i pieprz). Dodajemy pokrojoną w małą kostkę paprykę i rozdrobniony czosnek, gotujemy na małym ogniu jeszcze przez około 1,5 godziny. Gorący keczup przelewamy do słoików. Słoiki pasteryzujemy około 20 minut. Przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Domowy majonez
Składniki:
- 1 jajko,
- 250 ml oleju rzepakowego,
- 1 łyżeczka łagodnej musztardy,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- pieprz, sól do smaku.
Skorupkę jaja należy sparzyć wrzątkiem, następnie jajko wbijamy do miski, dodajemy sól, pieprz, musztardę i sok z cytryny. Składniki blendujemy, stospniowo dodajemy olej. Miksujemy do uzyskania gładkiej, puszystej masy.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|