Szkodniki nie śpią - łokaś garbatek w natarciu

W gminie Kowalewo Pomorskie stwierdzono placowe ubytki w zasiewie na całej powierzchni uprawy po początkowo wyrównanych wschodach - informuje Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu. - Ekspertyza wykazała silne uszkodzenia roślin przez larwy łokasia garbatka.
Jak wyjaśniają eksperci, pomimo zastosowania technologii orkowej i panujących niższych temperatur powodem wyższej presji łokasia może być przedplon zbożowy oraz brak insektycydów o działaniu gazowym w glebie, układowo w roślinie, a także insektycydowych zapraw nasiennych.
Łokaś garbatek jest pospolitym w Polsce chrząszczem z rodziny biegaczowatych (Carabidae). potkać go można na terenach porośniętych trawami, takich jak łąki, pastwiska czy miedze. Chętnie przenosi się jednak na uprawy zbóż, zwłaszcza gdy znajdują się one w pobliżu jego zimowisk, wyrządzać może wówczas duże szkody.
Jak informuje IOR, w największym nasileniu łokaś występował jedynie na południu kraju, jednak coraz więcej doniesień o szkodach powodowanych w uprawach zbóż przez ten gatunek pochodzi ze środkowej, a nawet północnej Polski. Jak widać, tegoroczna jesień łokasiowi sprzyjała.
źródło: IOR PIB
źródło fot. IOR PIB
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|