Przymrozki wiosenne i uprawy jare?

Definicja przymrozków wiosennych stosowana w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stanowi, że są to szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0?C, w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części - przypomina Wielkopolska Izba Rolnicza.
Rolnicy, którzy uprawiają oziminy, które ucierpią na skutek przymrozków sytuację mają jasną. Znacznie trudniej będzie tym rolnikom, którym przemarzną uprawy jare. Dlaczego?
Jeśli wysiejemy np. zboże jare wcześniej, bo warunki atmosferyczne na to pozwalają, a przymrozek wystąpi przed 15 kwietnia i uszkodzi młode rośliny, to nie możemy się ubiegać o pomoc czy odszkodowanie, bo wg definicji nie był to przymrozek wiosenny, a rośliny jare nie podlegają skutkom złego przezimowania - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. - Postępujące od kilku lat zmiany klimatyczne, wskazują na znaczne, nawet sześciotygodniowe przyspieszenie sezonu wegetacyjnego. Skutkiem tego optymalne terminy siewu roślin jarych ulegają na tyle dużemu przyspieszeniu, że jeszcze przed 15 kwietnia kończą one wschody i wchodzą w stadium pełnego wzrostu.
To z tego powodu wielu - zwłaszcza starszych rolników - wstrzymało się z siewami upraw jarych w lutym. Tymczasem prognozy nie są optymistyczne i zapowiadane są kolejne chłodne noce w końcówce marca.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już teraz przewiduje noce z przymrozkami prawie do końca miesiąca. Portal meteorologiczny Ventusky przewiduje bardzo zimną noc z niedzieli na poniedziałek na terenie całej Polski.
Obecne przymrozki stanowią także ogromne zagrożenie dla tegorocznych zbiorów truskawek, ale to już zupełnie inny problem...
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|