Olejek bergamotowy - właściwości i zastosowania

Charakterystyczny cytrusowy zapach oleju bergamotowego z pewnością rozpoznamy w wielu preparatach do pielęgnacji ciała dla kobiet i mężczyzn. To składniki kosmetyków, wód kolońskich i perfum. Dodawany jest też do aromatyzowania napojów i żywności. Można go znaleźć w środkach dezynfekujących, ale wykazuje również właściwości lecznicze.
Olejek eteryczny z bergamotki nie powinien być samodzielnie aplikowany na skórę. Można go łączyć z olejem nośnikowym, na przykład kokosowym, który zmiękczy skórę. Poznaj kilka sposobów, jak go wykorzystać!
Jak stosować olejek bergamotowy?
- wymieszaj olejek z bergamotki z olejem nośnikowym i użyj jako balsamu do ciała lub kosmetyku do masażu;
- dodaj dwie kropelki oleju bergamotowego do żelu do mycia ciała lub szamponu;
- stosuj w kominku aromaterapeutycznym lub odświeżaczu powietrza.
Olejek bergamotowy w pielęgnacji skóry
Olejek eteryczny z bergamoty działa antybakteryjnie, antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się jako naturalny preparat do skóry trądzikowej. Zmniejsza widoczność blizn, ujędrnia i łagodzi podrażnienia. We włoskiej medycynie ludowej stosowano go jako domowy preparat dezynfekujący skórę oraz łagodzący podrażnienia.
Przed aplikacją olejku bergamotowego miejscowo na skórę nie zapomnij połączyć go z olejem nośnikowym. Pozostaw na noc, a rano zmyj. Kilka kropel warto też połączyć z wodą lub ulubionym kosmetykiem do mycia i oczyszczania twarzy. Po użyciu takiego domowego kosmetyku z olejkiem bergamotowym staraj się unikać słońca.
Olejek bergamotowy w pielęgnacji włosów
Okazuje się, że jest to świetny naturalny kosmetyk zmiękczający włosy i zmniejszający elektryzowanie. Dekoruje kosmyki zapachem oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy. Wystarczy kilka kropel dodać do szamponu do włosów lub maski stosowanej na skórę głowy.
Olejek bergamotowy w pielęgnacji skóry i włosów można łączyć z innymi olejkami eterycznymi, które wykazują podobne właściwości:
• Olejek z drzewa herbacianego - działa antybakteryjnie, zmniejsza trądzik i stany zapalne skóry.
• Olejek rumiankowy - koi i łagodzi skórę oraz poprawia nastrój.
• Olejek lawendowy – uspokaja i jest częstym składnikiem kosmetyków do skóry i włosów.
Łagodzi depresje
Zmęczenie, brak apetytu, poczucie bezradności, smutek – to tylko kilka wybranych objawów depresji, a każda osoba reaguje w inny sposób. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją naturalne środki na depresję. Jednym z nich jest olejek eteryczny z bergamoty o właściwościach pobudzających i przeciwdepresyjnych. Odświeża, dodaje energii i poprawia krążenie krwi. Zmniejsza tętno i ciśnienie krwi, a w efekcie koi i odpręża zmysły.
Obniża ciśnienie krwi
Olejek ten reguluje tempo przemiany materii, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, insuliny, żółci i hormonów. Wspomaga pracę układu trawiennego, a w efekcie ułatwia wchłaniania substancji ożywczych. Zmniejsza poziom kortyzolu i ciśnienia krwi.
Zwalcza infekcje
Olejek eteryczny z bergamotki znajduje zastosowanie w kosmetykach do mycia skóry, dzięki czemu ogranicza namnażanie bakterii i grzybów. Obecny w nim linalol chroni przed rozwojem patogenów znajdujących się w żywności.
Łagodzi stres i niepokój
Olejek bergamotowy jest środkiem rozluźniającym. Nie tylko zmniejsza napięcie nerwowe, ale również ma właściwości odprężające i jest świetnym naturalnym środkiem na niepokój. Warto używać olejku eterycznego z bergamoty, aby łagodzić lęk, niepokój, napięcie i zmęczenie.
Eliminuje ból
Jest alternatywną dla specyfików aptecznych, ponieważ olejek z bergamoty zmniejsza bóle głowy i mięśni oraz napięcia w organizmie. Znajdujący się w nim linalol to substancja o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Aby złagodzić ból, wystarczy nasmarować mięśnie lub bolącą partię ciała. Nie stosuj olejku eterycznego na skórę samodzielnie tylko w połączeniu z olejem nośnikowym (np. kokosowym).
Wspomaga trawienie
W tradycyjnej medycynie chińskiej leczono niestrawność, wykorzystując skórki i owoce bergamotki ze względu na właściwości łagodzące oraz pobudzające wydzielanie soków trawiennych.
Odświeża i dezodoruje
Olejek bergamotowy przeciwdziała rozwojowi zarazków, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach ciała. Jego orzeźwiający i cytrusowy zapach świetnie się sprawdza jako naturalny dezodorant i odświeżacz powietrza. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Dba o higienę jamy ustnej
Olejek ten usuwa bakterie z jamy ustnej oraz chroni zęby przed powstawaniem próchnicy i ubytków. Z powodzeniem można stosować rozcieńczony olejek z bergamotki jako naturalny płyn do płukania ust.
Działa antybakteryjnie
Ze względu na właściwości antybakteryjne olejek bergamotowy może przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się patogenów, które prowadzą do chorób i dolegliwości układu oddechowego. Warto używać go, by łagodzić objawy przeziębienia i kaszlu. Świetnym sposobem w tym przypadku jest aromatyzowanie pomieszczeń kilkoma kroplami olejku bergamotowego przy użyciu kominka aromaterapeutycznego.
Przed użyciem olejku eterycznego z bergamotki (nawet rozcieńczonego) przeprowadź próbę uczuleniową w miejscu niewidocznym na skórze. Jeśli po upływie jednego dnia nie zaobserwujesz pokrzywki, pęcherzy czy zaczerwienienia możesz go używać.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|