Śliwa: uprawa i odmiany

Jeśli zdecydujemy się na uprawę śliw, przy wyborze odmiany zwróćmy szczególną uwagę nie tylko na jej podatność na choroby i rodzaj owoców, ale również na formę zapylenia.
Ma to duży wpływ na owocowanie drzewa. Jeżeli zdecydujemy się wybrać odmianę obcopylną i nie zagwarantujemy jej zapylacza, zbiory owoców będą słabe.
Właściwy dobór odmian pozwoli również na ograniczenie liczby zabiegów chemicznych, wykonywanych w sadzie.
Odmiany wczesne:
- Cacanska Rana
Odmiana deserowa o dużych owocach z fioletowym odcieniem i pokrytych nalotem. Miąższ żółty, łatwo odchodzi od pestki. Drzewo rośnie silnie lub średnio silnie, wrażliwe na mróz. Odmiana tolerancyjna na szarkę. Samopylna. Owoce dojrzewają pod koniec lipca.
- Diana
Odmiana deserowa o kulistych różowo-bordowych owocach pokrytych nalotem. Miąższ bardzo smaczny, żółty. Drzewo rośnie silnie. Owocuje niezbyt obficie, ale za to co roku. Odmiana wrażliwa na mróz, tolerancyjna na szarkę. Obcopylna, zapylacze: Stanley i Valor. Owoce dojrzewają pod koniec lipca, podobnie jak Cacanska Rana.
- Emper
Nowa polska odmiana, deserowa i przetwórcza o wydłużonych ciemnofioletowych owocach z szarym nalotem. Miąższ żółtozielony, odchodzący od pestki. Drzewo rośnie silnie i owocuje obficie co roku. Odmiana jest wrażliwa na szarkę, mało podatna na moniliozę i raka bakteryjnego. Samopylna. Owoce dojrzewają pod koniec lipca.
- Herman
Odmiana deserowa o średnich owalnych, bordowych owocach, pokrytych fioletowym rumieńcem. Miąższ biało-żółty, odchodzący od pestki. Drzewo rośnie silnie, tworzy luźną koronę, plonuje umiarkowanie, ale w każdym roku.
Odmiana dość wytrzymała na mróz, odporna na szarkę i choroby drewna. Częściowo samopylna, zapylacze: Cacanska Rana oraz Amers. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Nie należy opóźniać zbiorów, gdyż spowoduje to opadanie owoców.
- Kalipso
Odmiana polska, deserowa i do przetwórstwa. Owoce owalne niebiesko-fioletowe, pokryte szarym rumieńcem. Miąższ żółty lub pomarańczowy, łatwo odchodzi od pestki. Drzewo rośnie średnio silnie, plonuje obficie i co roku. Odmiana odporna na mróz i na szarkę. Samopylna. Owoce dojrzewają koniec lipca – początek sierpnia.
Odmiany średnio wczesne
Odmiana deserowa o dużych, kulistych, żółtozielonych owocach z jasnym nalotem. Miąższ zielono-żółty, trudno odchodzi od pestki. Drzewa rosną silnie, owocują przemiennie, ale obficie. Odmiana jest tolerancyjna na szarkę, podatna na moniliozę. Samopylna. Owoce dojrzewają
z końcem sierpnia.
- Cacanska Lepotica
Odmiana deserowa oraz do przetwórstwa. Owoce ciemnogranatowe, duże, owalne z niebieskim nalotem. Miąższ zielono-żółty, odchodzący od pestki. Drzewa rosną niezbyt silnie. Odmiana odporna na szarkę. Samopylna. Owoce dojrzewają na początku sierpnia.
- Hanita
Odmiana deserowa oraz do przetwórstwa, o owalnych, granatowych owocach pokrytych niebieskim nalotem. Miąższ słodki, żółty, niezbyt dobrze odchodzi od pestki. Drzewo rośnie silnie, plonuje obficie co roku. Odmiana jest tolerancyjna na szarkę, ale podatna na dziurkowatość liści. Samopylna. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia.
- Królowa Wiktoria
Odmiana typowo deserowa, owoce średniej wielkości, owalne, różowo-fioletowe, pokryte jasnym nalotem. Miąższ żółty i słodki, słabo odchodzący od pestki. Drzewo rośnie umiarkowanie, owocuje bardzo obficie i co roku Odmiana tolerancyjna na szarkę, ale podatna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz moniliozę. Samopylna. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia.
- Polinka
Odmiana polska deserowa, owoce duże, owalne, fioletowo-niebieskie, z szarym nalotem. Miąższ zielono-żółty, łatwo odchodzi od pestki. Drzewo rośnie średnio silnie i obficie plonuje. Odmiana jest odporna na mróz, średnio wrażliwa na szarkę, mało podatna na moniliozę i raka bakteryjnego. Samopylna. Owoce dojrzewają z końcem lipca – początkiem sierpnia.
Odmiany późne
- Amers
Odmiana deserowa i do przetwórstwa o dużych, ciemnobordowych i wydłużonych owocach. Miąższ żółty, dobrze odchodzi od pestki. Drzewa rosną silnie, plonują obficie i co roku. Odmiana odporna na mróz, tolerancyjna na szarkę. Obcopylna, zapylacze: Snanley, Empress. Owoce dojrzewają na początku września.
- Empress
Odmiana deserowa o dużych, granatowych owocach z jasnym nalotem. Miąższ żółty, dobrze odchodzi od pestki. Drzewa rosną silnie, plonują corocznie i obficie. Odmiana odporna na mróz, wrażliwa na szarkę i moniliozę. Obcopylna, zapylacze: Snanley, Cacanska Lepotica oraz President. Owoce dojrzewają w połowie września.
- President
Odmiana deserowa, owoce duże i fioletowe. Miąższ żółty, dobrze odchodzi od pestki. Drzewa rosną silnie, plonują corocznie i obficie. Odmiana odporna na mróz, tolerancyjna na szarkę i wrażliwa na moniliozę. Obcopylna, zapylacze: Stanley i Amers. Owoce dojrzewają pod koniec koniec września – na początku października.
- Valor
Odmiana deserowa i do przetwórstwa, owoce duże, owalne, ciemno-bordowe z niebieskim nalotem. Miąższ żółty, dobrze odchodzi od pestki. Drzewa rosną silnie, plonują corocznie i obficie. Odmiana jest wrażliwa na szarkę. Obcopylna, zapylacze: Cacanska Rana, Amers, Stanley, Empress oraz President. Owoce dojrzewają w połowie września.
- Bluefre
Odmiana deserowa o dużych, owalnych, ciemnogranatowych owocach z niebieskim nalotem. Miąższ żółtozielony, niezbyt dobrze odchodzi od pestki. Drzewo rośnie średnio silnie, plonuje obficie, ale nieregularnie. Odmiana odporna na mróz, wrażliwa na moniliozę. Samopylna. Owoce dojrzewają w połowie września.
![]() |
Izabela Skut
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest doradztwo rolnicze, obejmujące działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mającego na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|