Orzechy piorące czy proszek do prania?

Co to są orzechy piorące?
Orzechy piorące to łupiny owoców pochodzących z drzewa Sapindus Mukorossi, które występuje w Nepalu oraz Indiach. Łupiny orzechów piorących zawierają naturalny detergent saponinę, która w połączeniu z wodą ładnie się pieni. Kobiety w Indiach i Nepalu od wieków używają ich do prania i mycia naczyń. Czy my też powinniśmy je wybrać?
Stanowią naturalną i ekologiczną alternatywę dla chemicznych detergentów. Są przyjazne środowisku oraz delikatne, dlatego polecane są do stosowania szczególnie u alergików. Dobrze usuwają zabrudzenia z ubrań, świetnie sprawdzają się w myciu.
Dlaczego warto sięgnąć po orzechy piorące?
To naturalny, nietoksyczny i przyjazny środowisku naturalnemu oraz ludzkiemu organizmowi ekologiczny środek piorący.
Orzechy ekologiczne to doskonałe rozwiązanie także ze względów ekonomicznych, bo 1 kg orzechów piorących kosztuje około 20 zł, a do jednego prania dodajemy jedynie kilka takich orzechów. Co ciekawe, orzechy piorące mogą być używane kilkakrotnie, aż do momentu, kiedy ich skorupki staną się szare i miękkie. Wówczas mogą trafić do kompostu. Poza tym nie mają silnego zapachu, który posiada większość środków piorących czy tabletek do zmywarek oferowanych w sklepach i drogeriach.
Do czego stosować orzechy piorące?
Orzechy piorące to naturalny i ekologiczny detergent o wielu zastosowaniach. Możemy je wykorzystywać do prania, mycia włosów czy kąpieli zwierząt. Świetnie sprawdzą się także zastosowane zamiast tradycyjnych chemicznych detergentów do zmywarki. Wywar z łupin orzechów piorących można używać przy chorobach skóry, takich jak łuszczyca czy AZS oraz dolegliwościach reumatycznych.
Mnóstwo zastosowań orzechów piorących
- Naturalny środek do zmywarki
Wystarczy wrzucić łupiny po 5 orzechach piorących do zmywarki zamiast chemicznego środka do czyszczenia naczyń w zmywarce.
- Ekologiczny zamiennik środków do prania
Do woreczka z materiału wsyp łupiny z 10 orzechów piorących. Szczelnie zwiąż i wrzuć do bębna pralki wraz z ubraniami. Dzięki temu uzyskasz czyste i miękkie pranie bez zapachu. Warto zamienić tradycyjne środki do prania na tanie, wydajne i zdrowe oraz przyjazne dla środowiska orzechy piorące. Kolejną ich zaletą jest fakt, że nie niszczą tkanin i nie wypłukują z nich kolorów. Warto podkreślić, że wody po użyciu orzechów piorących do prania, można użyć do podlewania roślin. W przypadku, jeśli używamy orzechów piorących do prania, możemy także zrezygnować z nasyconych składnikami chemicznymi środków zmiękczających. Orzechy sprawiają, że pranie staje się delikatne i miękkie.
- Uniwersalny środek czystości
Przygotuj płyn z 10 skorupek po orzechach piorących. Zagotuj je w 0,5 litra wody i przelej do butelki ze spryskiwaczem. W kilka chwil zyskujesz tani i ekologiczny środek do czyszczenia wszystkich powierzchni w kuchni, łazience i całym domu.
- Naturalne mydło w płynie lub szampon z orzechów piorących
Wystarczy zmielić łupiny po 10 orzechach piorących w młynku do kawy lub moździerzu. Do gotującej się wody w garnku (1,5 litra wody) dodać proszek z orzechów piorących. Zagotować przez 30 minut. Wyłączyć gaz i pozwolić płynowi ostygnąć. Przelać do butelki po mydle w płynie i używać do mycia włosów i ciała. Takie naturalne domowe mydło w płynie można przechowywać w lodówce aż 2 miesiące. Możesz też jednorazowo przygotować mniejszą partię preparatu. Na 2 orzechy piorące użyj 1 filiżankę wody.
- Naturalny i ekologiczny szampon do włosów
Orzechy doskonale się pienią, dlatego świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla szamponu. Przygotuj mydło w płynie według przepisu powyżej, dodaj jeszcze 1 łyżeczkę sody oczyszczonej oraz 7 kropel ulubionego olejku eterycznego i gotowe. Może być np. rozmarynowy o właściwościach antybakteryjnych.
- Subtelny preparat do mycia twarzy
Nasza skóra każdego dnia musi radzić sobie z mnóstwem zanieczyszczeń, środków czystości i substancji toksycznych. Do jej codziennej pielęgnacji warto zatem zrobić łagodne mydło w płynie z orzechów piorących połączone z 0,5 szklanki wody destylowanej.
- Koi alergie i wysypki skórne
Kondycja skóry z tendencją do podrażnień i reakcji alergicznych może się pogorszyć po użyciu wypełnionych substancjami chemicznymi płynów do prania, kosmetyków czy środków czyszczących. Jeśli zaobserwujesz, że Twoja cera stała się przesuszona i napięta, wówczas sięgnij po kojące mydło w płynie z orzechów piorących. Jest nie tylko hipoalergiczne, ale i nietoksyczne i doskonale sprawdza się jako naturalny kosmetyk dla dzieci.
- Wygładza stopy
Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem łupin z orzechów piorących i 1 łyżeczką oleju kokosowego. Taka kąpiel nie tylko oczyszcza, ale także zmiękcza i wygładza skórę stóp.
- Naturalny preparat do czyszczenia biżuterii
Mydła w płynie z orzechów piorących warto używać jako naturalnego środka do czyszczenia biżuterii. Zanurz zabrudzoną, wymagającą odświeżenia biżuterię w wodzie z 1 łyżką mydła z orzechów piorących. Po upływie 30 minut delikatnie wyszoruj ją starą szczotką do zębów.
- Usuwa żółte plamy z paznokci
Żółte paznokcie nie wyglądają zbyt estetycznie. Jest prosty sposób, aby wybielić płytkę paznokci. Wystarczy użyć mydła z orzechów piorących. Przygotuj kąpiel dla dłoni. W tym celu do miski wlej ciepłą wodę, dodaj 2 łyżki mydła z orzechów piorących, sok z połowy cytryny i 1 łyżeczkę oliwy z oliwek. Namocz przez 10 minut, a następnie delikatnie wyszoruj paznokcie szczoteczką.
Zalety używania orzechów piorących (dla ludzi i środowiska naturalnego):
- naturalny, nietoksyczny i przyjazny środowisku środek czystości;
- nie zawiera szkodliwych substancji;
- są niedrogie;
- pozwalają zaoszczędzić wodę i prąd podczas prania i zmywania naczyń, bo można pominąć cykl płukania, ze względu na brak chemikaliów i używanie 100% naturalnych detergentów;
- świetne rozwiązanie dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze;
- proste w użyciu;
- delikatne i skuteczne;
- naturalnie zmiękczają ubrania;
- w 100% biodegradowalne (po kilkukrotnym zużyciu wrzucasz do kompostu);
- można je używać wielokrotnie;
- nie zawierają perfum, wybielaczy, chloru, ftalanów, formaldehydu, parabenów czy SLS.
Kogo przekonaliśmy do wyróbowania orzechów piorących?
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|