Karp na święta - jak wybrać i jak przyrządzić?

Tradycja wigilijnego karpia – skąd się wzięła?
Jedną z najbardziej znanych tradycyjnych potraw wigilijnych w Polsce jest… karp. Potrawa z tej ryby może być wykonana na wiele ciekawych sposobów.
Karp jest znany w Polsce już od XII w. Jednak na wigilijnych stołach zagościł na dobre w czasach PRL-u. Wtedy w sklepach, a szczególnie w okresie przedświątecznym, brakowało wielu produktów, zaczęto więc masowo sprzedawać karpia. Jest to ryba łatwa w hodowaniu i, co istotne, w miarę tania.
Karp na wigilijnym stole szybko stał się równie popularny jak śledź. Komunistyczny minister przemysłu i handlu Hilary Minc, wpadł na pomysł uruchomienia masowej hodowli karpi. Hasłem przewodnim było: „karp na każdym wigilijnym polskim stole”, w związku z tym szybko zaczęto tworzyć Państwowe Gospodarstwa Rybackie. Czasy się zmieniają, a karp nadal jest bardzo popularną rybą na wieczerzę wigilijną. Można go po prostu usmażyć, albo przyrządzić w bardziej wyszukany sposób. Mamy dla Was ciekawe przepisy!
Jak wybrać karpia? Kilka zasad
Jeśli kupujemy karpia, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- jego łuski powinny przylegać do skóry,
- płetwy muszą być wilgotne i śliskie,
- skrzela powinny być czerwone,
- oczy muszą być szkliste,
- mięso sprężyste po naciśnięciu palcem.
![]() | Jak rozpoznać dobrego karpia? |
Łuska karpia do portfela
Tradycja mówi również, aby łuskę karpia schować do portfela – podobno ma to zapewnić nam bogactwo. Może warto spróbować?
Przepisy na wigilijnego karpia
Karp z grzybami
Składniki:
- 1 kg karpia,
- 10 pieczarek,
- 1 cebula,
- kieliszek białego wytrawnego wina,
- świeżo wyciśnięty sok z cytryny,
- 2 łyżki gęstej śmietany,
- 2 łyżki rosołu z ryby,
- 3 łyżki masła,
- sól, pieprz, szczypta cukru,
- łyżeczka mąki.
Wykonanie:
Umytego i sprawionego karpia nacieramy solą, pieprzem i układamy w naczyniu żaroodpornym – skrapiamy stopionym masłem i pieczemy. Pokrojone w plasterki pieczarki i cebulę dusimy na maśle. W rondlu stapiamy łyżkę masła, dodajemy mąkę i robimy białą zasmażkę (rozprowadzamy winem, rosołem z ryby, dodajemy sól i pieprz – stale mieszając, gotujemy na małym ogniu do zagęszczenia). Dodajemy podsmażone pieczarki i cebulę, doprawiamy sokiem z cytryny i mieszamy ze śmietaną. Na wpół upieczoną rybę polewamy przygotowanym sosem i zapiekamy jeszcze przez około 20 minut.
Więcej przepisów na karpia z grzybami oraz inne pyszne dania znajdziesz w książce „Grzyby w potrawach”.
Tradycyjny karp smażony
Składniki:
- karp,
- bułka tarta,
- mąka,
- masło,
- sól,
- cebula,
- sok z cytryny.
Wykonanie:
Karpia patroszymy, oczyszczamy i kroimy na dzwonki lub płaty. Porcje ryby opruszamy solą, skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy cebulą pokrojoną w piórka (odstawiamy na 2 godziny). Następnie przystępujemy do smażenia – na patelni rozgrzewamy masło. Kawałki karpnia maczamy w rozmąconym jajku i obtaczamy w panierce (mieszanka mąki z bułką tartą – pół na pół). Smażymy na niewielkim ogniu na rumiany kolor z obu stron.
Karp w sosie z miodu i czerwonego wina
Składniki:
- 4 dzwonki karpia,
- 2 pomarańcze,
- 1 szklanka czerwonego półwytrawnego wina,
- 10 łyżek miodu,
- 3 łyżki śmietany,
- 2 łyżki masła,
- 2 goździki,
- sól, pieprz,
- mąka do samżenia karpia.
Wykonanie:
Do małego garnka wlewamy wino i gotujemy. Dodajemy sok wyciśnięty z dwóch pomarańczy, miód i goździki. Całość chwilę gotujemy. Dzwonki karpia oprószamy solą i pieprzem, obtaczamy w mące i smażymy z obu stron na złoty kolor. Następnie dodajemy sos z wina i dusimy pod przykryciem przez około 10 min. Karpia wykładamy na półmisek. Do sosu dodajemy śmietanę i masło, chwilę gotujemy, aż sos lekko zgęstnieje. Następnie polewamy sosem karpia.
Karp w galarecie
Składniki:
- kilka kawałków karpia,
- 3 marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- 1 cebula,
- pół małgo pora i niewielki kawałek selera,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 1 liść laurowy,
- 1 łyżka octu,
- żelatyna,
- sól.
Wykonanie:
Marchew, pietruszkę, seler, por, liść laurowy, ziele angielskie i cebulę oczyszczamy wkładamy do garnka. Zalewamy wodą, solimy i gotujemy do miękkości warzyw. Następnie wkładamy do wywaru kawałki ryby i gotujemy również do miękkości. Wyjmujemy je ostrożnie, wykładamy na talerz i studzimy. Można także wyjąć duże ości. Ugotowane warzywa wyjmujemy, kroimy na kawałki i robimy z nich dekorację. Przelewamy wywar przez gęste sito, dodajemy łyżkę octu i mieszamy. Następnie dodajemy żelatynę w odpowiednich proporcjach (jak na opakowaniu - uzależnione jest od ilości wywaru). Na dno talerza układamy warzywa, lekko zalewamy je galaretką, następnie rybę, resztę warzyw i pozostałą galaretkę. Danie wkładamy do lodówki.
Dobry karpik nie jest zły! Gości także na Waszych świątecznych stołach?
![]() |
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|