Dlaczego warto wykorzystywać nawozy naturalne?

Nawozy płynne dla rolnika to najtańsza forma dostarczenia glebie wielu składników mineralnych oraz możliwość zagospodarowania produktu ubocznego chowu i hodowli zwierząt – mówi Jolanta Klupś, specjalista ds. łąkarstwa z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Mieszkańcy dużych miast uciekający od tłoku, smogu i hałasu chętnie kupują działki budowlane w strefie podmiejskiej, na obszarach wiejskich i decydując się na zamieszkanie na wsi nie biorą pod uwagę niedogodności w postaci zapachów towarzyszących produkcji zwierzęcej i odorów występujących np. podczas stosowania pogłównego nawozów płynnych.
W związku z tym interweniują na policji, zgłaszają pretensje w samorządzie gminnym. Jednak dla rolnika nawozy naturalne warte są zachodu. Przede wszystkim są praktycznie za darmo i mają bardzo bogaty skład.
Gnojówka to głównie przefermentowany mocz zwierząt, a gnojowica to mieszanina kału, moczu, wody stosowanej do mycia stanowisk w oborach i chlewniach rusztowych – przypomina Jolanta Klupś. – Dzienna produkcja kału i moczu od 1 sztuki dużej (o masie 500 kg) wynosi 40-50 kg, a roczna 14,6-18,2 ton. Po odliczeniu wody, użytej do mycia urządzeń, roczną produkcję gnojowicy szacuje się na 20 m3 lub ton, a gnojówki na 7 m3.
Bezpieczne zastosowanie tego typu nawozów na łąkach i pastwiskach warunkuje optymalna dawka, terminy stosowania oraz uzupełnienie fosforem braków. Przystępując do nawożenia użytków zielonych gnojowicą powinniśmy kierować się następującymi zasadami:
- powinna być rozprowadzona równomiernie;
- ruń nie powinna być pokryta zbyt grubą warstwą;
- nie należy wywozić gnojowicy za pomocą beczkowozów na gleby podmokłe lub nadmiernie uwilgotnione;
- zachować odpowiednie przerwy pomiędzy nawożeniem gnojowicą i koszeniem łąk;
- na pastwiska nie zaleca się stosowania gnojowicy ze względów sanitarnych.
Jak przypomina pani Jolanta, nawozy naturalne oraz organiczne, w postaci stałej lub płynnej, powinny być stosowane od dnia 1 marca do dnia 30 listopada, z wyjątkiem nawozów stosowanych do upraw pod osłonami. Reguluje to rozporządzenie MRiRW w sprawie szczegółowych sposobów stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania Dz. U. Nr 80 z 2008 r., poz. 479).
Wyjątek stanowią tzw. OSN (obszary szczególnie narażone), gdzie:
- nawozy płynne naturalne na łąkach i pastwiskach stosuje się od 1 marca do 15 sierpnia
-
nawozy stałe (obornik, kompost): na łąkach stosuje się od 1 marca do 30 listopada , pastwiskach od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 15 października do 30 listopada.
![]() |
Redakcja WDR
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|