Rozeta zawsze żywa, czyli jak uprawiać rojniki?

W Polsce są coraz bardziej popularne i stosowane głównie do obsadzania skalniaków, kamiennych lub glinianych naczyń, czy szczelin murków i płyt chodnikowych. Ciekawym pomysłem jest również posadzenie ich w zagłębieniach starych konarów drzewa. Dobrze wyglądają same ‒ sadzone w licznych grupach, a także w towarzystwie innych roślin skalnych np. skalnic czy rozchodników.
Zdrowy niczym rojnik
Rojniki zyskały uznanie dzięki swym walorom estetycznym, małym wymaganiom uprawowym i wysokiej odporności na niekorzystne warunki środowiska. Nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki. Świetnie radzą sobie z suszą. Mają grube liście, w których magazynują wodę. Bardzo szybko się rozrastają, rosną właściwie wszędzie, potrzebują tylko trochę wody i podłoża. Nie wymagają pielęgnacji. Rojniki są odporne na mróz i zimą mogą pozostać w ogrodzie.
Jeśli uprawiamy rozety w pojemnikach ‒ na balkonie czy tarasie, należy ustawić je w miejscu osłoniętym przed deszczem, żeby nie zaszkodził im nadmiar wody. Podlewać należy je wtedy, gdy ziemia w donicach całkiem przeschnie. Rojniki rosnące w ogrodzie nie wymagają podlewania. Susza jest dla tych roślin mniej szkodliwa niż nadmiar wody.
Jak dla kaktusów
Rojniki można rozmnażać przez podział, rozsadzanie młodych rozet, bądź wysiew nasion. Ziemia dla rojników uprawianych w pojemnikach powinna być luźna i przepuszczalna. Najlepiej zmieszać podłoże uniwersalne dla roślin doniczkowych z dodatkiem 1/3 piasku i drobnego żwiru. Można też użyć gotowego podłoża dla kaktusów. Na dno doniczki należy położyć 2-3 centymetrową warstwę drenażu.
Rozeta w rozetę
W zależności od gatunku i odmiany, rojniki różnią się wielkością oraz barwą rozety. Na stanowisku słonecznym, rośliny te charakteryzują się lepszym wybarwieniem.
W ogrodach spotykane są liczne mieszańce, którym nie brakuje dekoracyjności. Do najbardziej popularnych zaliczyć można rojnika murowego (Sempervivum tectorum), a także rojnika pajęczynowatego (Sempervivum arachnoideum).
Popularny jest też rojnik ogrodowy (Sempervivum x hybridum) i jego odmiany oraz rojnik orzęsiony (Sempervivum ciliosum).
Od kremu, po czerwień
Rojniki zachwycają liśćmi, a w okresie letnim, ukazują się oryginalne kwiaty, osadzone na grubym pędzie kwiatostanowym, wytwarzanym przez najstarsze rozety. Kwiaty są gwiazdkowate od kremowych, przez różowe, po czerwonawe. Po przekwitnięciu zawiązują się nasiona, a następnie rozeta zamiera, jednak zanim to nastąpi, wydaje młode rośliny.
![]() |
Katarzyna Sikora
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest doradztwo rolnicze, obejmujące działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mającego na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|