Pomocnik rolnika - KRIR chce zmiany definicji

Zmiana ustawy, która wprowadziła pojęcie pomocnika rolnika, w dużej mierze pomogła w rozwiązaniu problemu zapotrzebowania na pracę w ogrodnictwie i warzywnictwie, jednak jak zauważa KRIR, przyjęta definicja pomocnika rolnika, ogranicza pomoc jedynie do prac związanych ze zbiorem owoców i warzyw i jest stanowczo za wąska. W każdej gałęzi rolnictwa występuje okres spiętrzenia prac i czynności szczególnie pilne w okresie cyklu produkcyjnego, z czym wiąże się wzrost zapotrzebowania na pracę.
Jako przykłady takich prac KRIR wymienia:
- okres żniwny,
-okres zakończenia tuczu ptactwa na fermach kur, kaczek, indyków,
- okres odsadzeń i prowadzenia zabiegów weterynaryjnych na fermach krów (zarówno
w produkcji mleka jak i produkcji mięsnej),
- czas połowu ryb w gospodarstwach rybackich (np. w stawach karpiowych w okresie przedświątecznym),
- do zakresu prac osoby pomagającej w gospodarstwie rolnym należy zaliczyć również pomoc rolnikowi w domu np. przy osobie chorej, niepełnosprawnej, nad którą rolnik sprawuje opiekę, a w okresie spiętrzenia prac w gospodarstwie potrzebuje pomocy w pracach opiekuńczych.
Resort rolnictwa już ustosunkował się do wniosku Samorządu rolniczego:
Odnosząc się do propozycji przekazanych w piśmie poinformowano, iż z uwagi na krótki okres funkcjonowania umowy o pomocy przy zbiorach. w chwili obecnej nie planuje się poszerzenia zakresu pomocy świadczonej przez pomocnika w gospodarstwie rolnym. Jednakże, pod koniec bieżącego roku dokonane zostanie podsumowanie efektów, jakie dało wprowadzenie ww. umowy i zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość, w tym co do zakresu świadczonej pomocy.
Źródło: KRIR
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|