Czy będzie interwencyjny skup wieprzowiny?

Minister rolnictwa wystąpił z pismem w trybie niejawnym do prezesa Rady Ministrów o uruchomienie zakupów mięsa wieprzowego lub wybranych wyrobów wieprzowych na rezerwy strategiczne przez Agencję Rezerw Strategicznych. Sprawa jest w trakcie procedowania - powiedział Ryszard Bartosik.
Oczywiście skup interwencyjny byłby jedną z form pomocy hodowcom trzody chlewnej , którzy ponoszą straty z powodu ASF. Wielokrotnie informowaliśmy o wyjątkowo niskich cenach skupu zdrowego żywca w strefach objętych restrykcjami i o braku chęci skupowania świń, które pomimo tego, że są zdrowe przerastają i choćby z tego względu są mniej atrakcyjne dla konsumentów.
Jak wiemy od 7 lat, a więc od czasu gdy w Polsce pojawił się ASF po raz pierwszy, wirus afrykańskiego pomoru świń nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi, a problemy, o których mówią hodowcy z terenów z restrykcjami dotyczą stad zdrowych zwierząt.
- Producenci rolni prowadzący chów (trzody) mogą starać się o nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych. Producenci trzody, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania świń, mogą także skorzystać z pomocy finansowej - mówił w Sejmie wiceminister Bartosik.
I choć interwencyjny skup mięsa wydaje się w obecnej sytuacji uzasadniony, to jednak może napotkać problemy. Przeciwna takim rozwiązaniom jest bowiem Komisja Europejska. Jak mówił wiceminister, unijne przepisy w przypadku rynku wieprzowiny nie obejmują mechanizmu interwencji w formie skupu wieprzowiny - można jedynie uruchomić mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania tego mięsa.
- KE stoi na stanowisku, że uruchomienie takiej interwencji jest niezasadne - mówił wiceminister rolnictwa.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|