Jaką szlifierkę wybrać?

Czym kierować się przy wyborze szlifierki?
Na wstępie należy wspomnieć, że każde urządzenie zaprojektowane zostało do wykonywania określonych prac remontowo-budowlanych. I tak do precyzyjnego cięcia i szlifowania powinniśmy wybrać szlifierkę kątową. Do szlifowania powierzchni gipsowych idealnie nada się teleskopowa szlifierka do gipsu. Do prac warsztatowych polecamy wybrać natomiast szlifierkę stołową.
Poszczególne modele szlifierek różnią się od siebie wielkością, wagą, szybkością obrotów, wielkością tarczy, a także rodzajem zasilania. Wybierając odpowiednią szlifierkę powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do jakich prac, i jak często będziemy jej potrzebowali.
Prace przydomowe
Do prac w małych przydomowych warsztatach doskonale sprawdzą się szlifierki o średnicy tarczy 115 mm. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a ich moc waha się od 500 do 900 W.
Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, powinniśmy wybrać odpowiednią tarczę. Szlifierką możemy usuwać rdzę, ciąć płytki ceramiczne, blachę lub wygładzać spawy. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w blokadę wrzeciona, która ułatwia zmianę tarczy lub innych akcesoriów.
Warsztat i prace budowlane
Dla użytkowników którzy wykorzystują szlifierkę bardziej intensywnie, np. w pracach warsztatowych lub do remontów czy małych prac budowlanych idealna będzie szlifierka o średnicy tarczy do 125 mm. Moc tych urządzeń w zależności od modelu waha się w granicach od 600 1200 W.
Większość urządzeń tego typu charakteryzuje się metalowym korpusem, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze takiej szlifierki jest również system, który zapobiega przegrzewaniu się urządzenia w trakcie wykonywanej pracy, co przy bardziej intensywnych zastosowaniach ma duże znaczenie.
Niektóre szlifierki z omawianej gamy wyposażone są w płynną regulację obrotów i tak zwany system antywibracyjny, przy pomocy którego urządzenie ogranicza poziom powstałych drgań nawet o 80 %. Blokowane wrzeciono stosowane jest w niemal każdym z modeli.
Szlifierki o średnicy tarczy 125 mm możemy doposażyć w szereg akcesoriów. Mowa tutaj o szczotkach polerskich, kamieniach szlifierskich lub np. tarcze wyposażone w rzep.
Duże prace budowlane
W tym segmencie znajdują się urządzenia, służące do profesjonalnych prac budowlanych. To maszyny, których średnica tarczy wynosi 180 lub 230 mm. Moc tych szlifierek często przekracza 2000 W i może wynosić nawet 2600 W.
Z uwagi na ich wielkość i ciężar w większości wyposażone są również w system antywibracyjny. Jadnak producenci oferują również szereg udogodnień, jak np.
- ogranicznik prądu przy rozruchu. Układ ten zapobiega nadmiernemu poborowi energii podczas uruchamiania urządzenia, poprzez włączanie niższych obrotów po uruchomieniu szlifierki.
- szybki hamulec ściernicy. W większości dużych szlifierek zatrzymanie obrotów tarczy następuje po kilkunastu sekundach. Hamulec ten pozwala zatrzymać urządzenie w około 2 sekundy, co pomaga w bezpiecznym odłożeniu sprzętu po zakończonej pracy.
- układ antyprzeciążeniowy. Układ ten samoczynnie odcina zasilanie urządzenia, kiedy jego temperatura może zagrażać pracy silnika.
Jak widać na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek, a wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od szeregu czynników. Warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku, żeby dopasować daną szlifierkę do naszych indywidualnych potrzeb i wykonywanych prac.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|