5 sposobów na kapustę w kosmetyce

Maseczka regenerująca z kapusty kiszonej
Maseczka polecana szczególnie do cery tłustej, a także do zniszczonej skóry.
Pół szklanki posiekanej, świeżej kapusty kiszonej połączyć z 1-2 łyżkami mleka i 3-4 łyżkami świeżego twarogu. Wszystko dokładnie wymieszać na gładką pastę i nałożyć na oczyszczoną skórę. Pozostawić na około pół godziny. Maseczkę zmyć letnią wodą.
Maseczka ujędrniająca z kapusty i płatków
Kapustę świeżą lub kiszoną drobno zmieloną można połączyć z dowolnymi płatkami, np. orkiszowymi, owsianymi itp. Składniki dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz na kilkanaście minut. Następnie zmyć maseczkę ciepłą wodą.
Maseczki odświeżające ze świeżej i z kiszonej kapusty
Maseczki polecane szczególnie do skóry przesuszonej przez słońce i mróz.
W sezonie można stosować maseczkę ze świeżych kapuścianych liści. Wystarczy zabrać garść kapusty podczas przygotowywania surówki. Roztłuc lub zmielić na drobną, gęstą papkę i nałożyć na minimum kwadrans na twarz. Następnie zmyć letnią wodą. W sezonie zimowym natomiast można na twarz przykładać posiekaną, kiszoną kapustę.
Tonik z soku z kapusty
Kosmetyk idealny na wszelkie podrażnienia.
Latem i wczesną jesienią naturaliści polecają przemywanie twarzy świeżo wyciśniętym sokiem z surowych kapuścianych liści. Wystarczy z młodych liści wycisnąć sok, nasączyć nim watkę i stosować do przemywania twarzy, szyi i dekoltu.
Tonik można również przygotować z kapusty gotowanej (wystarczy odlać trochę „kapuścianej” wody, bez dodatku przypraw i wykorzystać do przecierania skóry), a także z soku z kiszonej kapusty. Wystarczy kiszony sok delikatnie rozcieńczyć wodą przegotowaną lub mineralną. Wszystkie toniki można przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Okład z liści kapusty na zmęczone oczy
Blanszowane we wrzątku liście kapusty dobrze jest przyłożyć na zmęczone ostrym światłem oczy i powieki. Taki okład pozostawić na kilkanaście minut, aż do momentu uczucia ulgi.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|