KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Jak sypią zboża? Nie jest źle, ale...

Opublikowano 29.07.2020 r.
Poza Dolnym Śląskiem żniwa na większości terytorium Polski dopiero się rozpoczynają. Powodem jest - oczywiście - pogoda, która powoduje, że trudno zebrać suche plony.

Wiele jednak wskazuje na to, że plony będą lepsze niż przed rokiem. Jak informuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, do tej pory można skutecznie oszacować plony rzepaku i jęczmienia ozimego, gdyż w Wielkopolsce zbiory tych upraw są już mocno zaawansowane.


    • Plony jęczmienia ozimego kształtują się na poziomie 5,44 t/ha.
    • Plony rzepaku ozimego kształtują się na poziomie 3,03 t/ha.

W porównaniu do 2019 roku zarówno zbiór rzepaku jak i jęczmienia jest znacznie lepszy. W 2019 roku średni plon rzepaku wyniósł bowiem 2,51 t/ha, a jęczmień ozimy sypał w ilości 4,34 t/ha. 

 Powodem lepszych plonów jest na pewno lepsza pogoda, gdyż zimą nie było wymarznięć, a od maja uprawy nie cierpią na brak deszczu - komentuje Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Pozostałe zboża są w tej chwili skoszone w symbolicznej ilości, dlatego trudno jeszcze szacować, jak mogą kształtować się plony pszenicy czy żyta.

W maju Unia Europejska prognozowała dla Polski wyższe zbiory niż przed rokiem. Wiele wskazuje na to, że analitycy z MARS (Unijne Biuro Monitorujące Uprawy) się nie pomylili.

W centrum Polski i na Kujawach prawdziwe żniwa dopiero się zaczynają. Rolnicy już narzekają, że ze względu na deszcze są to ,,kradzione'' żniwa. Z jednej strony deszcz jest bardzo potrzebny, z drugiej - gdy trzeba dosuszyć ziarno - przydałoby się kilka dni bez deszczu. Może sierpień przyniesie lepszą pogodę na zbiory.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:zbożażniważniwa 2020
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO