KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Plaga żurawi na polach

Opublikowano 07.07.2020 r.
W Polsce jest coraz więcej przypadków, kiedy żurawie niszczą uprawy, ale rolnikom nie należy się za to odszkodowanie. 

To już prawdziwa plaga. Stada żurawii wyjadają obciane ziarnami pola. Rolnicy walczą z żurawiami od dawna. Niektórzy oceniają, że straty na polach wynoszą nawet 10%. 

Rolnicy szukają sposóbów na pozbycie się intruzów. Najnowszym pomysłem jest rozstawianie białych płacht na drągach, ale jak się okazuje, to niewiele daje. Zdaniem wielu rolników państwo powinno wziąć odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez żerujące ptaki. Jednak takich zapisów w prawie nie ma. Zgodnie z ustawą Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odpowiada za szkody wyrządzone przez gatunki objęte ochroną - żubra, rysia, wilka, niedźwiedzia oraz bobra. Jednak nie za ptaki. 

Jedyne zalecenia to odstraszanie - np. metodą hukową lub odtwarzanie dźwięków naturalnych wrogów - na to jednak trzeba mieć zezwolenie. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest możliwość uzyskania ustnego pozwolenia na odstraszanie żurawii. Rolnik, który chce uzyskać taką zgodę powinien skontaktować się z oddziałem Dyrekcji Ochrony Środowiska, po czym w ciągu 7 dni złożyć pisemny wniosek, aby otrzymać formalną zgodę. 

W Polsce przybywa szkód spowodowanych przez ptaki, bo ich populacja rośnie. Rośnie też powierzchnia upraw, które są przysmakami ptaków - do nich należy właśnie kukurydza. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO