KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-03-29

Przymrozki wiosenne i uprawy jare?

Już wiadomo, ze kilka nocy z przymrozkami poczyniło miejscami szkody w uprawach. Rolnicy mówią o przemarznięciu wysianych w... lutym zbóż jarych, ale także oziminy cierpią z powodu niskich temperatur.

Definicja przymrozków wiosennych stosowana w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stanowi, że są to szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0?C, w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części - przypomina Wielkopolska Izba Rolnicza.


Rolnicy, którzy uprawiają oziminy, które ucierpią na skutek przymrozków sytuację mają jasną. Znacznie trudniej będzie tym rolnikom, którym przemarzną uprawy jare. Dlaczego?

Jeśli wysiejemy np. zboże jare wcześniej, bo warunki atmosferyczne na to pozwalają, a przymrozek wystąpi przed 15 kwietnia i uszkodzi młode rośliny, to nie możemy się ubiegać o pomoc czy odszkodowanie, bo wg definicji nie był to przymrozek wiosenny, a rośliny jare nie podlegają skutkom złego przezimowania - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. - Postępujące od kilku lat zmiany klimatyczne, wskazują na znaczne, nawet sześciotygodniowe przyspieszenie sezonu wegetacyjnego. Skutkiem tego optymalne terminy siewu roślin jarych ulegają na tyle dużemu przyspieszeniu, że jeszcze przed 15 kwietnia kończą one wschody i wchodzą w stadium pełnego wzrostu.


To z tego powodu wielu - zwłaszcza starszych rolników - wstrzymało się z siewami upraw jarych w lutym. Tymczasem prognozy nie są optymistyczne i zapowiadane są kolejne chłodne noce w końcówce marca.


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już teraz przewiduje noce z przymrozkami prawie do końca miesiąca. Portal meteorologiczny Ventusky przewiduje bardzo zimną noc z niedzieli na poniedziałek na terenie całej Polski. 


Obecne przymrozki stanowią także ogromne zagrożenie dla tegorocznych zbiorów truskawek, ale to już zupełnie inny problem...

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione