KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-03-26

Dziki w kukurydzy? Izby Rolnicze namawiają do prostego zabiegu!

W związku ze zbliżającym się terminem siewu kukurydzy Zarząd Izby Rolniczej w Opolu w porozumieniu ze związkami Kół Łowieckich zwraca się z prośbą do rolników uprawiających tę roślinę na terenach przyleśnych, aby zastosowali kilka ważnych zasad.

Oto zalecenia Opolskiej Izby Rolniczej:

1. Na granicy z lasem w uprawie kukurydzy zaleca się pozostawić pas (na szerokość przejazdu kombajnem), obsiany rośliną niższą od kukurydzy np. zbożem. Pozostawiony pas pozwoli myśliwym na bezpieczne zaczajenie się na zwierzynę i skuteczne pozyskanie przez myśliwych dzika w czasie jego migracji z lasu na pola lub z pola do lasu.

2. Na plantacjach wielkoobszarowych, które obsiane są kukurydzą zaleca się tworzenie pasów z upraw np. zbożowych, przedzielając duże monokultury w celu pozyskania dzika od czerwca do października.

Pamiętajmy, że dzik ze zwierzęcia typowo leśnego staje się gatunkiem bytującym w większości na polach, głównie w dużych łanach zbóż, gdzie oprócz obfitej bazy żerowej znajduje schronienie aż do zimy. Tylko okresy najcięższych mrozów spędzą w głębi lasu, a wraz z nastaniem wiosny wraca w pobliże swych letnio-jesiennych ostoi - apeluje IRO.

Konieczność prowadzenia skutecznej eksterminacji populacji dzika przełoży się na zmniejszenie szkód łowieckich w uprawach, co z kolei wpłynie w przyszłości na ekonomię gospodarstw rolnych.

Źródło: Opolska Izba Rolnicza

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione