Rumianek i jego niesamowite właściwości lecznicze

Zaburzenia trawienia
Napary z rumianku przyniosą ulgę w dolegliwościach trawienia, wzdęciach, biegunkach, zaparciach i bólach brzucha różnego pochodzenia. Rumianek działa rozkurczająco, dlatego sparwadzi się również przy kolkach u niemowląt.
Na przeziębienie - inhalacje pod ręcznikiem
Dorośli, jak i większe dzieci podczas przeziębień mogą korzystać z inhalacji rumiankowych pod ręcznikiem. Wówczas w małej misce sporządzamy napar - 2 łyżki kwiatów zalewamy litrem wrzątku. Przykrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy napar. Rumianek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Stany zapalne jamy ustnej
Napar z rumianku doskonale sprawdzi się w różnych dolegliwościach jamy ustnej, np. stanach zapalnych dziąseł czy błony śliuzowej. Płuczemy nim dokładnie gardło i jamę ustną. Okładny z herbatki rumiankowej (nasączony gazik) warto wykorzystać również w bolesnym ząbkowaniu.
Na stany zapalne oczu
Delikatny napar z rumianku wykorzystuje się także do okładów i przemywania w stanach zapalnych oczu, zapaleniu spojówek czy podrażnieniu oka.
Na przetłuszczające się włosy
Cudowne właściwości rumianku wykorzystuje się również w kosmetyce naturalnej. Płukanki z rumianku to świetny sposób na zlikwidowanie problemu szybko przetłuszczających się włosów. Pamiętajmy, aby taki zabieg pielęgnacyjny wykonywać systematycznie np. 1-2 razy w tygodniu przez 4-6 miesięcy. Płukanka dodatkowo wzmocni włosy i ukoi skórę głowy. Warto podkreślić, że częste płukanie włosów w naparze z rumianku delikatnie je rozjaśni.
Na ciążowe nudności
Herbatka rumiankowa z dodatkiem imbiru to świetny napój dla kobiet, którym doskwierają ciążowe nudności.
Na uspokojenie
Herbatki rumiankowe warto pić w stanach napięcia nerwowego. Rumianek ma działanie uspokajajace i ułatwiajace zasypianie.
WIęcej naturalnych kuracji leczniczych znajdziesz w książce "Sławna uzdrawiająca apteczka z pól i łąk" Z. Przybylaka, którą można zamówić na stronie WDR. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą wydawniczą!
![]() |
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|