KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-03-12

Znakowanie roślin po nowemu

Szkółki rozpoczęły właśnie znakowanie roślin według nowych przepisów. Niebawem mają ruszyć pierwsze kontrole.

Tej wiosny pracy w szkółce jest więcej niż zwykle. To za sprawą nowych paszportów, dzięki którym każdy bez trudu będzie mógł sprawdzić, skąd dana roślina pochodzi.

Jest to niestety duże utrudnienie dla szkółkarzy, ponieważ to czaso i pracochłonne zajęcie. Dotyczy każdej rośliny sprzedawanej w szkółce. W przypadku dużych szkółek to setki tysięcy lub nawet miliony roślin do oznakowania. W niektórych miejscach postawiono na mechanizację tego procesu i zatrudnienie dodatkowych rąk do pracy.

Przypominamy, że od grudnia w Unii obowiązuje nowe prawo, które ma zaostrzać bezpieczeństwo fitosanitarne roślin, tak by nie rozprzestrzeniały się szkodniki. Rośliny mają być oznakowane paszportami, tak by łatwo było zidentyfikować ich producenta. Oznakowanie to również dodatkowe koszty dla producentów, ponieważ jedna etykieta kosztuje około 50 gr.

Niestety nowe przepisy niosą za sobą szereg pytań i wątpliwości. Nie jest jasne, czy paszporty obowiązują również przy sprzedaży przez internet. Jednak jak zapewnia inspekcja paszporty dotyczą także świata wirtualnego. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione