KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-03-04

ASF - komunikatów brak, przypadków mnóstwo...

Już prawie 1000 przypadków ASF odnotowano w tym roku na terenie Polski. To nieomal dwa razy więcej niż przed rokiem. Jednak na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii komunikatów brak. Pozostaje więc posługiwanie się mapą z odnotowywanymi przypadkami ASF.

Na dzień 2 marca na mapie zaznaczone zostało... 950 przypadków ASF u dzików w Polsce. Wśród ostatniej setki szczególnie dużo przypadków stwierdzono na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej oraz na Lubelszczyźnie. Z publikowanej mapy wynika, że na Ziemi Lubuskiej stwierdzono do tej pory w przybliżeniu około 200 przypadków, co daje nawet 20-25% wszystkich przypadków w naszym kraju.

Wirus ASF nie lubi zimy. Zazwyczaj znacznie więcej przypadków odnotowywane jest w czasie ciepłych miesięcy niż w czasie, gdy jest chłodno. Ale też prawdziwej zimy w tym roku nie było. Być może z tego powodu potwierdzonych przypadków u dzików jest dwa razy więcej niż przed rokiem o tej porze.

Cięgle wielką niewiadomą jest to, czy i jak rozprzestrzeni się wirus w zachodniej części Polski, a szczególnie w Wielkopolsce, gdzie hodowanych jest prawie 30% polskiego pogłowia trzody chlewnej i gdzie wykrycie ASF w stadzie hodowlanym miałoby ogromne konsekwencje ekonomiczne.

Z ,,tradycyjnych'' miejsc kojarzących się z ASF najmniej przypadków odnotowano w województwie podlaskim.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione