KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-02-29

Branża mięsna - liczy się współpraca, a nie rywalizacja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski był gościem V Kongresu Mięsnego 2020. Zwracając się do jego uczestników zwrócił uwagę, że wprowadzone zostały rozwiązania umożliwiające rolników zwiększenie dochodów z własnych gospodarstw. 

Odwracam szkodliwe trendy wprowadzone w latach 90. tych.  Rolnik może teraz ze swojego gospodarstwa sprzedać wszystko, także produkty przetworzone. Ma możliwość sprzedaży nie tylko konsumentowi końcowemu, ale też do restauracji czy sklepów.  Od tygodnia w Polsce obowiązuje też prawo, na mocy którego rolnicy mogą tworzyć w swoich gospodarstwach małe ubojnie. Rolnik już nie jest sprowadzony jedynie do roli dostarczyciela surowca – informował minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jest szczególnie istotne obecnie, kiedy nasilają się ataki na rolnictwo, a zwłaszcza na produkcję zwierzęcą.

Produkcja mięsna zaczyna być skomplikowana. Rolnictwo było niegdyś uważane za działalność dobrą i szlachetną, a teraz nagle się okazuje, że dla znacznej części społeczeństwa rolnicy są wrogami przyrody, a nawet Ziemi, że powinni się wstydzić tego co robią – zauważył minister i podkreślił, że szczególne ataki przeprowadzane są na hodowców i producentów zwierząt.

Minister przypomniał absurdalne stwierdzenia dotyczące np. gwałcenia krów, czy zadawania cierpienia podczas dojenia. Zwrócił przy tym uwagę, że takie próby ograniczania produkcji zwierzęcej wywołują protesty rolników, nawet w silnych rolniczo krajach „starej” Unii Europejskiej.

Jednocześnie minister Ardanowski podkreślił też problemy występujące na polskim rynku.

Rolnicy są ogrywani również przez przetwórców. Każdy tłumaczy to interesami rynkowymi, nie licząc się z tym, że rolnicy muszą z czegoś żyć. Rolników zredukowano do roli producentów surowca – stwierdził minister zwracając się do przedstawicieli dużych firm przetwórczych.

Minister przestrzegał, że takie zachowania niszczą gospodarstwa, bo presja ze strony handlu przerzucana jest na rolników, którzy są najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu żywnościowym.

Szef resortu rolnictwa zwrócił ponadto uwagę na psucie rynku przez niektórych przetwórców, którzy tanio kupują od rolników i chcą bez końca powiększać skalę produkcji stosując różne ulepszacze, przez co psują dobre surowce.

Branża sama powinna eliminować patologie ze swojego środowiska – podkreślił minister  Ardanowski.

Minister z zadowoleniem zauważył, że przez branżę podejmowane są też pozytywne działania, działania ukierunkowane na podnoszenie jakości.

To dzięki temu, dzięki oparciu o dobre, oryginalne surowce, które nie potrzebują barwników i polepszaczy możemy uporządkować polski sektor mięsny – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwo przestrzegał przed ogrywaniem producentów przez sieci wskazując, że mogliby oni dużo więcej zyskać, gdyby współpracowali zamiast ze sobą rywalizować.

Źródło: MRiRW

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione