KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-02-22

Podatek od mięsa może zniszczyć całe rolnictwo?

Jeśli nie będzie produkcji zwierzęcej, to upadnie także produkcja roślinna - sugeruje minister Ardanowski. Większość zbóż w Polsce uprawiana jest bowiem na paszę...

Podatek od mięsa, którego zwolennikami są członkowie Koalicji TAPP i wielu europosłów, może spowodować, że ceny mięsa i jego przetworów będą tak wysokie, że niewiele osób będzie stać na zakup luksusowej wieprzowiny czy nawet mięsa drobiowego. Ewentualne wprowadzenie podatku od mięsa było jednym z tematów rozmowy z ministrem Ardanowskim w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Założeniem tego jest to, by mięso było tak drogie, że ludzie przestaną je kupować. Po pierwsze, upadnie rolnictwo, bo to nie tylko hodowla zwierząt, ale i produkcja roślinna, która nastawiona jest na produkcję pasz dla zwierząt. Przykładowo 85% zbóż przeznaczamy na paszę dla zwierząt, a tylko 15% na spożycie przez ludzi. Ja rozumiem i szanuję tych, którzy są weganami, ale wielu ludzi chce jeść mięso i uważa je niezbędne w diecie, zwłaszcza u osób dorastających czy ciężko pracujących. Więc jest to także pomysł, który uderzy nie tylko w rolników, ale i w konsumentów. Zgadzam się z tym, że rolnictwo powinno zostać przemodelowane i nastawione bardziej na ochronę środowiska i przyrody, ale rolnicy są od wieków kustoszami przyrody i dbają o środowisko – mówił minister Ardanowski.

Dwadzieścia lat temu wszyscy dietetycy przekonywali, że mięso - przynajmniej w niewielkich ilościach - jest niezbędne. Teraz większość skłania się do stwierdzenia, że mięso jest nam zbyteczne. A co będzie za kolejne 20 lat? Czy o tym, co jest zdrowe czy nie rzeczywiście decyduje nauka czy moda? 

I czy bez produkcji zwierzęcej naprawdę upadnie produkcja roślinna?


Źródło: Jedynka Polskie Radio

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione