KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-02-15

Stado krów z Deszczna znalazło nowego gospodarza

Historią krów z Deszczna żyła od jakieś czasu niemal cała Polska. Stado liczące kilkaset sztuk od lat żyło na łąkach i pastwiskach w okolicy Deszczna. Po miesiącach sporów o ich los, sprawa zmierza do szczęśliwego zakończenia, ponieważ Biuro Ochrony Zwierząt poinformowało, że zwierzęta znalazły nowy dom i już trafiły do gospodarstwa rolnika z Lipek Wielkich w gminie Santok.

Krowy od lat żyły samopas i wchodziły w szkodę okolicznym rolnikom. Poza tym nie były oznakowane i objęte nadzorem weterynaryjnym. Właściciel krów nie zrobił nic z tą sytuacją, więc jesienią 2018 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie nakazał zabicie i utylizację krów. Właściciel stada nie miał jednak na to pieniędzy. Fundusze na ten cel miało znaleźć ministerstwo rolnictwa, jednak sytuacja się skomplikowała, kiedy o losie krów dowiedziała się niemal cała Polska. Liczne protesty w obronie zwierząt przyniosły skutek. W maju 2019 r. minister Ardanowski poinformował, że krowy nie trafią do uboju. Zwierzęta zostały przebadane i zakolczykowane. Opiekę nad stadem sprawowało Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry. Wtedy też rozpoczęło się szukanie dla nich domu.

Nowym właścicielem stada jest dziś rolnik z Lipek Wielkich, podpisał on umowę gwarantująca utrzymanie zwierząt aż do ich śmierci, bez możliwości ich eksploatacji. 

Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze poinformowało, że krowom stworzono azyl, czyli miejsce gdzie zwierzęta gospodarskie będą traktowane jak zwierzęta towarzyszące. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione