KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-02-09

Jak działa nowa specustawa o ASF?

Od tygodnia obowiązuje nowa ustawa. Nowe przepisy zezwalają na odstrzał dzików z użyciem tłumików i przewidują karę za utrudnianie polowań.

W wielu rejonach wojewodowie już korzystają z nowych uprawnień i nakazują nasilone odstrzały dzików. Służby weterynaryjne przyznają, że bez nowych przepisów walka z ASF byłaby znacznie trudniejsza.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że specustawa to potężna broń w walce z ASF. Służby weterynaryjen przyznają, że oprócz sanitarnego odstrzału dzików, bioasekuracja gospodarstw, konfiskata żywności na granicach czy zaostrzenie zasad przeprowadzania polowań, to główne sposoby walki z chorobą.

To, że taka metoda zaczyna przynosić efekty widać w lubuskiem, gdzie mimo przypadków chorych dzików w lasach, wirus nie przedostał się dalej. 

Dodatkowo trwają prace nad szczepionką przeciwko wirusowi. Pierwsze wyniki dają cień nadziei, że uda się zapanować nad wirusem. Narazie jednak odstrzał dzików, który zaleca również Komisja Europejska, jest głównym sposobem ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
 
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione