KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-02-04

Czy w UE zdrożeje mięso?

5 lutego ma się w Parlamencie Europejskim odbyć debata na temat prawdziwych koszów wytwarzania białka zwierzęcego. Chodzi tu przede wszystkim o uwzględnienie tak zwanych kosztów środowiskowych związanych z produkcją zwierzęcą.

Do wprowadzenia podatku mięsnego nawołuje stosunkowo młoda Koalicja TAPP, zrzeszająca firmy nawołujące do weganizmu. Jeśli zaproponowane przez koalicję TAPP opłaty wejdą w życie, dadzą one nawet 32 mld euro do 2030 r.
Koalicja TAPP stworzyła specjalny raport, który wszyscy poznamy w środę. Jak informują przedstawiciele TAPP: - Parlament Europejski otrzyma plan podwyższenia cen mięsa w całej UE w celu odzwierciedlenia jego kosztów środowiskowych, w tym emisji CO2 i utraty różnorodności biologicznej.


Nie myli się ten, kto podejrzewa, że pomysł opodatkowania mięsa doskonale wpisuje się nie tylko w ,,Europejski Zielony Ład'', ale też w strategię żywnościową Farm to Fork Strategy czyli - jak to mówimy w Polsce - od pola do stołu. Wprowadzenie podatku od mięsa określone zostało przez pomysłodawców mianem ,,propozycji sprawiedliwego ustalania cen mięsa''. 
Wiemy już także, że przygotowano wyliczenia, z których wynika, że gdyby państwa członkowskie UE wprowadziły zalecenia, to ceny wzrosłyby w następujący sposób: dla wołowiny/cielęciny o 47 eurocentów za 100 gramów, dla wieprzowiny o 36 eurocentów za 100 gramów, a dla kurczaka o 17 eurocentów za 100 gramów do 2030 roku.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione