Jak zapobiegać powstawaniu żylaków? 4 cenne rady!

Żylaki - czy są niebezpieczne?
Żylaki na nogach to nie tylko defekt estetyczny, bagatelizowanie ich może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Pierwszym niepokojącym objawem są rozszerzone naczynka, tzw. pajączki. Z nich właśnie tworzą się później żylaki – które świadczą o rozwijającej się już niewydolności żylnej. Zbyt słaby obieg krwi może doprowadzać do powstawania coraz większych zmian.
Czynniki wpływające na rozwój żylaków:
• brak aktywności fizycznej,
• tzw. „siedząca lub stojąca praca”,
• ciąża,
• otyłość,
• nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jeśli coraz częściej odczuwasz bóle nóg (skurcze, uczucie ciężkości), może to być oznaką rozpoczynających się problemów z wydolnością żył. Krew tworzy wtedy zastoje, a żyły powoli się rozszerzają oraz tracą swoją elastyczność. Aby nie doprowadzić do powstania żylaków, konieczne jest szybkie podjęcie działań profilaktycznych. Poniżej przedstawiamy 4 cenne rady!
1. Więcej aktywności fizycznej
To najskuteczniejsza, a zarazem najprostsza metoda zapobiegania żylakom. Jeśli zadbamy o codzienną aktywność fizyczną, usprawnimy krążenie krwi w nogach, a tym samym przeciwdziałamy powstawaniu zastojów. Najlepszy jest oczywiście ruch na świeżym powietrzu.
2. Dbaj o odpoczynek
Powinniśmy unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli wymaga tego od nas praca, to róbmy sobie przerwy na krótki spacer (nawet po korytarzu) oraz ćwiczenia np. 5 przysiadów. Wieczorem dobrze jest odpoczywać z nogami uniesionymi w górę (podkładamy poduszkę).
3. Dbaj o zdrową dietę
Odpowiednia dieta potrafi zdziałać prawdziwe cuda dla naszego organizmu, m.in. zapobiec powstawaniu żylaków lub pogorszeniu się tych, które już się pojawiły. Należy przede wszystkim jeść dużo owoców i warzyw, które są cennym źródłem witamin, a te z kolei uszczelniają naczynia krwionośne (szczególnie witamina C). Poza tym na pojawianie się żylaków mają wpływ nadmierne kilogramy. Obciążają one mięśnie i stawy, co wpływa na powstanie niewydolności żylnej.
4. Kuracje wodne, czyli moczenie nóg
Zabiegi wodne to doskonała metoda poprawy krążenia w nogach. Najlepiej polewać zbolałe nogi zimną wodą (wieczorem i rano). Pomocne będą też zimne kompresy przykładane na 2 minuty. Takie zabiegi można wykonywać np. przez 3-4 dni (później robimy tygodniowe przerwy). Do kompresów warto wykorzystywać także odwary ziołowe, np. z kory kasztanowca.
Więcej cennych informacji na temat naturalnych sposobów zapobiegania żylakom znajdzieszw książce „Słynne leki na 100 pospolitych dolegliwości” Z. Przybylaka, którą można zamówić na stronie WDR. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą wydawniczą!
![]() |
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|