KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-01-26

Nie strzelajcie do dzików! Apelują naukowcy

Specustawa o zwalczaniu ASF spotkała się z ostrym przyjęciem przez naukowców, członków Polskiej Akademii Nauk. Znani fachowcy apelują do premiera: "nie strzelać do dzików".

List otwarty podpisali między innymi: Krzysztof Schmidt i prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN, prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, dr Tomasz Podgórski z Czech University of Life Sciences i IBS PAN oraz prof. Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa - alarmują naukowcy. - Dzieje się to za sprawą zwiększania zasięgów przemieszczania się spłoszonych zwierząt, które zarażają kolejne osobniki, zanieczyszczania środowiska krwią zarażonych dzików, która może stanowić źródło nowych zakażeń, oraz częstszego kontaktu z krwią i szczątkami zarażonych dzików przez myśliwych, bez możliwości skutecznego odkażenia w warunkach polowania. 

Zdaniem uczonych, prawdziwym powodem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest brak bioasekuracji i zła kontrola sanitarna w branży trzody chlewnej. Jednak samo zwalczanie ASF staje się całkiem dochodowym biznesem. W tej chwili na walkę z ASF w 2020 roku przeznaczonych jest ponad 130 milionów złotych, ale... tak naprawdę sezon na ASF dopiero przed nami i może się okazać, że kwota ta wielokrotnie się zwiększy.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione