KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2020-01-22

Nawozy azotowe wcześniej niż w marcu? Minister wystosował pismo!

Ministerstwo Rolnictwa stara się w Brukseli o przyspieszenie terminu stosowania nawozów azotowych. Dzieje się to na prośbę samych plantatorów zbóż, którzy zgłaszają taką potrzebę w związku z ciepłą zimą i prawdopodobnie szybszym nadejściem wiosny. Teraz czekamy na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Zgodnie z unijnymi przepisami, stosowanie nawozów azotowych możliwe jest dopiero po 1 marca. Tymczasem, według plantatorów, zasada ta nie zdaje egzaminu w przypadku aktualnych warunków atmosferycznych i związanych z tym etapów rozwoju roślin. Brak śniegu i mrozu zwiastuje wczesną wiosnę. Zdaniem rolników, konieczne jest więc dostosowanie przepisów do zmieniających się warunków klimatycznych. 

Sprawa ta została również poruszona na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy podczas Targów Polagra Premiery 2020. Obecny na nim wiceminister Ryszard Kamiński obiecał rolnikom pomoc i interwencję ze strony ministerstwa rolnictwa w tej sprawie. 

Tak też się stało, resort złożył stosowne pismo do Komisji Europejskiej. To wniosek o jednorazowe odstępstwo od unijnych przepisów i zezwolenie polskim plantatorom na wysianie nawozów azotowych już od połowy lutego – pod warunkiem, że pogoda na to pozwoli, pola nie będą zamarznięte i nie będzie zalegał na nich śnieg. 

Czekamy zatem na decyzję!

Przypominamy, że konkretne terminy stosowania nawozów wprowadzono w krajach unijnych w trosce o środowisko naturalne. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione