KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Co to jest elektrosmog - czy nam zagraża?

Opublikowano 10.01.2020 r.
Elektrosmogiem nazywane jest promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez sprzęt elektromagnetyczny, które może niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Każda osoba w inny sposób reaguje na promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne. Wiele osób skarży się na nerwowość, problemy z koncentracją oraz trudności z zasypianiem czy bóle głowy. W jaki sposób chronić się przed elektrosmogiem?

Co to jest elektrosmog?

Przez wiele lat naukowcy dyskutowali, czy fale elektromagnetyczne, emitowane przez telewizory, telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2014 roku opublikowała raport, w którym wykazuje, że nadmierna ekspozycja na te niewidzialne fale przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem została określona jako „prawdopodobnie rakotwórcza”.

Za każdym razem, gdy korzystasz z telefonu komórkowego, telewizora czy laptopa – bez względu na to, czy piszesz pracę na studia, odpowiadasz na maile, wysyłasz ofertę klientom czy rozmawiasz przez telefon, powstaje zanieczyszczenie elektromagnetyczne. Mimo iż fale te są niewidzialne dla ludzkiego oka, to przez wielu ekspertów i instytucji elektrosmog został uznany za przyczynę zmęczenia, bólu głowy, nudności, problemów z koncentracją i skóra. Niektóre kraje, takie jak Szwecja, uważają nadwrażliwość elektromagnetyczną, spowodowaną nadmiernym narażeniem na elektrosmog, za niebezpieczną chorobę.

Jak chronić organizm przed wpływem elektrosmogu?

Coraz bardziej popularne, szczególnie w dużych miastach, staje się uczucie przemęczenia, wyczerpania umysłowego i senności, które objawia się również zaraz po przebudzeniu. Zdaniem WHO są to objawy promieniowania elektromagnetycznego, których można uniknąć lub znacznie je ograniczyć.

W tym celu należy stosować się do prostych zaleceń – zarówno w domu, jak i na zewnątrz:

- Kiedy używasz telefonu komórkowego, staraj się trzymać go w odległości co najmniej 40 centymetrów od ciała.
- Tak często, jak to tylko możliwe korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
- Zmniejsz czas i ilość połączeń telefonicznych.
- Staraj się nie korzystać z telefonu, gdy masz mały zasięg.
- Wyłącz WiF-i, Bluetooth i lokalizację, kiedy tylko możesz.
- Podczas snu trzymaj telefon komórkowy poza sypialnią.
- Odłącz urządzenia elektroniczne z prądu, kiedy nie są używane.
- Zmień telefon komórkowy na stacjonarny.
- Pozbądź się kuchenki mikrofalowej.
- Korzystaj z połączenia z internetem przez kabel zamiast WiFi.
- Ogranicz do minimum lub zupełnie usuń przewody elektryczne znajdujące się w pobliżu łóżka.

Praktyki te można przeprowadzać głównie w domu, jednak trudno jest uniknąć zanieczyszczenia elektromagnetycznego w miejscu pracy lub na ulicy. Gwałtowny wzrost pół elektromagnetycznych w ostatnich dziesięcioleciach związany z rewolucją technologiczną niewątpliwie wpływa niekorzystnie na nasz organizm.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:elektrosmog
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO