Naturalne sposoby na łysienie i wypadanie włosów

Mydło i szczotkowanie
Gdy włosy wypadają, warto zrezygnować z fabrycznych szamponów i myć włosy, w razie potrzeby, ale niezbyt często, zwykłym szarym mydłem lub delikatnym mydełkiem dla dzieci. Można używać także szamponów naturalnych. Do płukania włosów po myciu używać odwarów z pokrzywy, tataraku i łopianu. Potem koniecznie spłukać włosy zakwaszoną wodą z dodatkiem octu spirytusowego (łyżeczka lub łyżka na szklankę wody), ale lepiej octu winnego albo soku z cytryny. Po myciu włosy osuszać naturalnie. Następnie warto je przez kilka minut delikatnie szczotkować szczotką wykonaną koniecznie z włosia naturalnego, np. końskiego. Szczotkowanie powtarzać codziennie najlepiej przez 10–15 minut. Jednocześnie latem chodzić możliwie często z odkrytą głową.
Napar z orzecha
Zdaniem znanej austriackiej zielarki Marii Treben, powstrzymać wypadanie włosów może herbata z liści orzecha włoskiego. Dwie czubate łyżeczki drobno posiekanych liści orzecha zalać szklanką wrzątku. Odstawić na pół minuty. Odcedzić. Po przestudzeniu naparem masować skórę głowy.
Proszek ziołowy
Oprócz kuracji zewnętrznych warto również, zwłaszcza przy łysieniu plackowatym, zażywać zioła. Witold Poprzęcki poleca trzy razy dziennie przed każdym jedzeniem zażywać nieco mniej niż pół łyżeczki proszku przygotowanego z równych porcji ziela kopytnika, ziela przywrotnika, ziela skrzypu, owocu jarzębiny, ziela krwawnika i liści brzozy.
Nalewka z pokrzywy i nasturcji
Jednym z najlepszych zewnętrznych specyfików powstrzymujących łysienie jest nalewka ze świeżej pokrzywy i nasturcji. Zmieszać równe ilości świeżej młodej pokrzywy oraz łodyg i liści nasturcji. Zemleć w maszynce do mięsa lub rozdrobnić dokładnie w inny sposób. Miazgę włożyć do słoika i zalać ją taką samą ilością spirytusu. Odstawić w ciemne i suche miejsce na 2 tygodnie. Potem stosować. Odlewać zawsze potrzebną ilość, rozmieszać z odrobiną wody przegotowanej albo lepiej jeszcze z odrobiną silnej herbaty pokrzywowej i nacierać tamponem skórę głowy, rozczesując włosy. Zabieg stosować 2–3 razy w tygodniu.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|