KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-12-20

Rzepaki lepsze niż przed rokiem

Choć częściej piszemy o zbożach, warto także zajrzeć na plantacje rzepaku ozimego. W tym roku młode rzepaki wyglądają lepiej niż przed rokiem o tej porze. 

Jesień w województwie łódzkim jest mokra i rzepak na brak wilgoci nie narzeka - powiedział nam Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów. - U mnie rośliny mają rozetę złożoną z 10 liści, gruby stożek wzrostu i wyglądają bardzo dobrze. Sprawdzałem też system korzeniowy i wszystko wskazuje na to, że jest dobrze, jestem więc dobrej myśli przed zimą.


Rok temu sytuacja była inna. Po bardzo suchym roku także jesień była sucha, co spowodowało, że rzepaki były mniej rozwinięte. Duża była także presja szkodników. W tym roku także wiele plantacji nawiedziła śmietka, gnatarz rzepakowiec i tantniś, ale mocniejsze rośliny lepiej sobie z tym faktem poradziły.


Jakie będą plony? Tak naprawdę wiele zależy od rozwoju roślin jesienią. Eksperci zwracają bowiem uwagę, że po uzyskaniu przez roślinę 7-8 liści rozpoczyna się tworzenie związków odnóg, na których wiosną pojawią się łuszczyny. Ta faza jest już więc za nami.


Dobry stan rzepaku jesienią cieszy, ale... nie zapominajmy, że przed nami najtrudniejsze wyzwanie, jakim jest zima. Eksperci wskazują że jeśli korzenie nie są uszkodzone przez szkodniki, to jest duża szansa, że rośliny dobrze przezimują.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione