KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-12-11

Będą zaostrzone kary dla myśliwych i rozwiązanie kół łowieckich?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. 

Resort mówi nawet o rozwiązaniu kół łowieckich. Minister Ardanowski zapowiedział ułatwienia w polowaniach, łącznie z używaniem tłumików, żeby nie płoszyć zwierzyny. 

To kolejny krok w kierunku ograniczenia populacji dzików i walki z wirusem ASF. 

Jak informowaliśmy, na zachodzie kraju trwa walka z Afrykańskim Pomorem Świń w lasach. Na granicy wojweództwa lubuskiego i Wielkopolski służby leśne szybko postawiły płot, który ogranicza migrację dzików i tym samym ma zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Dodatkowe ogrodzenia powstają w okolicach kębłowskich lasów, w powiecie Wolsztyńskim. 

Cały czas w lasach szukane są martwe dziki, a kolejne badania pokażą, czy wirus przeniósł się też na inne stada. O zagrożeniu ASF w Wielkopolsce mówi się od listopada, kiedy to padłe dziki odnaleziono w lubuskiem. Potem na Dolnym Śląsku i w końcu w powiecie Wolsztyńksim na styku 3 województw. Mimo zabezpieczeń rolnicy obawiają się o los swoich hodowli. 

Minister Ardanowski zapowiedział, że w przygotowaniu jest specustawa w polowaniu na dziki. Ma ona zmusić myśliwych do polowań. Zaostrzone zostaną kary za niewywiązywanie się z obowiązkowych polowań oraz dać większe możliwości myśliwym. 

Wprowadzanie celowników noktowizyjnych, żeby strzelać w nocy, wprowadzenie tłumików, żeby nie rozpędzać tych zwierzaków, do których się strzela. Każdy, kto nie dokona odstrzału, nie powinien dostać żadnego obwodu. Planuje się też likwidację kół łowieckich - mówił minister Ardanowski podczas konferencji prasowej.

Najbliższe miesiące to najlepszy czas na polowania na dziki. Przede wszystkim z uwagi na puste pola i lasy bez zieleni. 

Czy ten czas zostanie maksymalnie wykorzystany? Do sprawy będziemy wracać. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione