KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-11-30

Jaką pogodę przyniesie grudzień? Czy czeka nas mroźna zima?

Rozpoczynający się grudzień ma być cieplejszy niż zwykle. Opadów zabraknąć nie powinno. Tak przynajmniej zapowiada IMGW w prognozie pogody na całą zimę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę długoterminową na całą zimę. Prognoza dla rolników jest korzystna bo przewiduje sporą ilość opadów przez wszystkie zimowe miesiące. Gdyby to się sprawdziło, to oziminom przykrytym kołderką śniegową nawet tęgi mróz krzywdy zrobić nie powinien. 

Grudzień - z prognoz IMGW wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu tego roku będzie powyżej normy, która wynosi od -2°C do 2°C. Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego grudnia jest bardzo wysokie.

Styczeń - według przewidywań meteorologów, styczeń 2020 roku ma być chłodniejszy niż zwykle. Norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum. Największe prawdopodobieństwo (powyżej 80%) zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych.

Luty - nie powinien być ciepły. Zdaniem synoptyków wiele wskazuje na to, że w południowej części kraju luty będzie jednak chłodniejszy. W lutym średnia dobowa temperatura powietrza wyliczona z wielolecia mieści się w przedziale od -3°C do 2°C.

Marzec - ma być przeciętny. Oznacza to, że na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura powietrza w marcu 2020 r. będzie w normie. W marcu średnia dobowa temperatura powietrza mieści się w przedziale od 1°C do 5°C, nieco niższa jest norma dla Kaszub i północno-wschodniej Polski: od 0°C do 3°C.

Pamiętajmy jednak, że jest to prognoza długoterminowa i... tylko prognoza. Oznacza to, że sprawdzić się nie musi. Ale opady zimą cieszą rolników, bo dają nadzieję na wilgotną glebę na wiosnę i dobry wiosenny start roślin. IMGW zaznacza jednak, że możliwe są także zjawiska ekstremalne, których w tej chwili nikt nie jest w stanie przewidzieć.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione