KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-11-23

Trwa odstrzał dzików w trójmiejskich lasach

W lasach na terenieTrójmiasta rozpoczął się odstrzał sanitarny dzików. Wszystko to ma związek z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. "Odstrzały redukcyjne są organizowane w dni robocze w godzinach nocnych i porannych, gdy większość mieszkańców nie korzysta z lasu" – informuje Nadleśnictwo Gdańsk.

Jak donosi portal trojmiasto.pl, w lasach na Pomorzu rozpoczął się odstrzał dzików. Do końca roku w trójmiejskich lasach mają się odbyć trzy polowania, które zredukują populację dzika na tym terenie. To element walki z afrykańskim pomorem świń, który obejmuje znaczną część kraju. Gdańsk od kilku miesięcy znajduje się w strefie ochronnej (żółtej).

Pierwszy odstrzał odbył się wczoraj. Kolejne planowane są 5 grudnia i 23 grudnia w godzinach 7:30 – 15:30 na terenie obwodu łowieckiego nr 69, który obejmuje leśnictwa Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo.

Odstrzały redukcyjne są realizowane wyłącznie przez osoby uprawnione, przeszkolone i doświadczone, co gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa. Odstrzały redukcyjne są organizowane w dni robocze w godzinach nocnych i porannych, gdy większość mieszkańców nie korzysta z lasu. Odpowiednia organizacja i zabezpieczenie wykonywanych odstrzałów sprawdzają się do tego stopnia, że nigdy nie wydarzył się żaden niebezpieczny incydent – informuje Nadleśnictwo Gdańsk.

Przeciwny odstrzałowi jest m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który apelował o odławianie dzików i przenoszenie je w inne, wyznaczone miejsce. Takiej możliwości nie przewidują jednak przepisy prawa.

Ze względu na zagrożenie powodowane afrykańskim pomorem świń, Ministerstwo Środowiska i Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego wydały szereg zaleceń, które nakazują rozrzedzenie populacji i jednoznacznie zakazują przesiedlania dzików w strefach restrykcji ASF i na terenach przyległych do nich w pasie do 50 km, w tym z terenów administrowanych przez Gminę Miasta Sopotu. Cały obszar Sopotu położony jest w obszarze WAMTA (Wider Area for Medium Term Actions). Dlatego nie ma możliwości odłowu dzików z terenów zurbanizowanych i przeniesienia ich do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk, czy innych nadleśnictw – tłumaczy Nadleśnictwo.

Źródło: Trojmiasto.pl

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione