KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-10-26

Słabe zbiory kukurydzy na ziarno

Dobra pogoda sprzyja zbiorom kukurydzy na ziarno. Jednak w tym roku stan upraw jest daleki od ideału.

Pogoda w tym roku była dla kukurydzy wyjątkowo niekorzystna - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Wiosna przyszła wcześnie, ale była chłodna i sucha. Lato też było stosunkowo chłodne, choć zdarzyły się krótkotrwałe fale upałów, gdy temperatura biła rekordy - i działo się to wtedy, gdy kukurydza kwitła. Ale największym problemem był brak deszczu. A kukurydza lubi, gdy jest ciepło i mokro.

Co prawda, produkowane są odmiany, które mają radzić sobie w takich skrajnie niekorzystnych warunkach, jak w roku bieżącym. Są to odmiany kukurydzy o wysokiej tolerancji na warunki suszowe, czyli wysokie temperatury oraz okresowe niedobory wody w glebie. Odmiany te noszą oznaczenie HD (Heat and Drought). Charakteryzują się one bardzo wysokim potencjałem plonowania zarówno w standardowych warunkach uprawy, jak i w warunkach stresowych. Jednak niewielu rolników je stosuje.

Ci, którzy zdecydowali się na tradycyjne, wcześniej sprawdzone odmiany, najczęściej są rozczarowani tegorocznymi plonami - poziom plonowania jest niski i bardzo zmienny w zależności od regionu. 

Rolnicy informują, że suszę widać w plonach. Poziom plonowania kukurydzy w tym roku jest co najmniej o 15% niższy niż w niekorzystnym, także z powodu suszy, roku ubiegłym. W większość przypadków spadek plonów jest znacznie większy niż 15%. 

Złożył się na to chłód podczas startu kukurydzy i przede wszystkim - susza - dodaje Józef Węgrzyn. - Mamy trudny rok dla producentów wszystkich zbóż, niestety, rolnicy produkujący kukurydzę na ziarno też nie są w tym roku zadowoleni.

Problemem jest także niska cena w skupach. Mokra kukurydza kosztuje od 350 do 390 złotych za tonę. To niewiele. 

Po bieżącym sezonie pytań jest dużo: eksperymentować z nowościami odmianowymi czy nie, sprzedawać czy czekać, a może inwestować w suszarnie... - dodaje Józef Węgrzyn. - Niestety, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Są lata, gdy tradycyjne odmiany kukurydzy udają się znakomicie, ale zdarza się, że warunki są bardzo niekorzystne. Możliwość inwestowania w suszarnię i magazyny zależy przede wszystkim od sytuacji ekonomicznej rolnika. Ale ostatnie lata wskazują, że każdy rok jest inny i każdy rok jest trudny. Nie tylko dla producentów kukurydzy, ale także dla producentów innych zbóż.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione