KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-10-20

Dobrostan warunkiem importu jaj spoza UE?

Unia Europejska po raz pierwszy w umowach handlowych zastosowała kryterium dobrostanu kur niosek, poinformował o tym brytyjski dzienni The Guardian. Dobrostan ma być warunkiem korzystania z preferencji taryfowych przez eksportów jaj z państw trzecich.

Unia Europejska zdecydowała się zastosować kryterium dobrostanu kur niosek w porozumieniu handlowym z krajami Mercosur. Jest to precedensowa decyzja UE.

Jaja importowane z Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju będą mogły być przywożone na teren państw unijnych bez cła. Warunkiem jest przestrzeganie norm, a to w ocenie komentatorów, ma pozwolić na utrzymanie konkurencyjności jaj produkowanych w krajach Wspólnoty. Przestrzeganie warunków dobrostanu, który obowiązuje na terenie Unii, według analityków, podnosi wzrost kosztów produkcji o 16 procent.

Największa pod względem liczny członków organizacja drobiarska w Polsce, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uważa, że decyzje te mogą nie być tak korzystne dla producentów jak można by się spodziewać.

Najważniejszą sprawą jest to, że instytucje unijne wzbogaciły o wytyczne dobrostanu umowę handlową z grupą państw Ameryki Południowej, które nie są ważnymi partnerami dla unijnych importerów. Istnieje ryzyko, że umowa ta będzie miała jedynie symboliczne znaczenie. O sukcesie unijnych urzędników, a w konsekwencji europejskiego drobiarstwa, moglibyśmy mówić wtedy, gdyby zapisy dobrostanowe umowy z Mercosur stały się standardem i skutkowałyby wprowadzeniem obowiązku spełnienia unijnych norm w umowach z krajami, które faktycznie stanowią dla nas realną konkurencję. Mowa chociażby o Ukrainie czy USA , które to kraje liderują rankingom eksportu do UE – czytamy na stronie KIPDiP.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione