KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-10-09

IUNG: susza w dziewięciu... gminach

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej w Polsce. W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września zagrożenie suszą wystąpiło jedynie w 9 gminach w Polsce w województwie lubuskim.

Czternasty raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej przedstawił Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Jak informuje IUNG, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -20 mm.

W sześciu ostatnich sześciodekadowych okresach odnotowano duży wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. Deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą. Największy deficyt wody wciąż dotyczy Pojezierza Lubuskiego. To właśnie tam, na terenie województwa lubuskiego, w dalszym ciągu notowana jest susza.

Z danych IUNG wynika, że aktualnie susza notowana jest w tylko w uprawach rzepaku i rzepiku, a dotyczy to dziewięciu gmin (0,36 proc. gmin kraju) na powierzchni 0,07 gruntów ornych.

Źródło: IUNG

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione