KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-10-09

Tytoń: dobra jakość, ale niskie plony

Zbiory tytoniu praktycznie już się zakończyły. Wszystko wskazuje na to, że surowca będzie nawet o 20 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Zbiory tytoniu praktycznie już się zakończyły. Wszystko wskazuje na to, że surowca będzie nawet o 20 procent mniej niż w ubiegłym roku. Pogoda sprzyjała zbiorom. W ostatnich dniach września zrywano już tylko górne liście. Ich jakość jest dobra, podobnie jak zbieranych wcześniej środkowych i dolnych. Większość z nich mieści się w trzech pierwszych klasach klasyfikacji. Po suszeniu liście się ładnie wybarwiają. Rolnicy i przetwórcy mają więc powody do zadowolenia.

Plantatorzy zbiorą jednak w tym sezonie znacznie mniej tytoniu niż rok wcześniej. Wpłynęła na to przede wszystkim niekorzystna pogoda w czasie jego wzrostu i mniejsza powierzchnia upraw. Już w połowie września szacowano, że plantatorzy zbiorą o 15 procent mniej tytoniu niż w ubiegłym sezonie, teraz okazuje się, że mogą być niższe nawet o 20 procent. Punkty skupu pracują już pełną parą.

Średnie ceny odmiany Virginia w pierwszych trzech klatach wahają się od 11-12 złotych za kilogram suchych liści, odmiana Burley kosztuje od 9 do 10 złotych.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione