KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Czy cukier z buraków przegra z cukrem trzcinowym?

Opublikowano 01.10.2019 r.
Minister Ardanowski w sobotę zaapelował o szukanie sposobu ratowania produkcji buraków cukrowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Cukier z buraków wypierany jest bowiem przez tańszy w produkcji cukier trzcinowy.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski w sobotę uczestniczył w rozpoczęciu kampanii cukrowej w Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier. Kampania została rozpoczęta w Cukrowni Kruszwica na Kujawach. Słowa, które padły mogą zaniepokoić nie tylko plantatorów, ale wszystkich polskich rolników.

 Musimy szukać sposobów, jak uratować produkcję buraków cukrowych w Europie - mówił minister Ardanowski. - Chyba każdy widzi, jak potężną konkurencją jest cukier produkowany z trzciny. Produkcja cukru trzcinowego jest bez porównania tańsza, więc musimy mieć strategię uratowania produkcji cukru z buraków. Musi to być efektywny dział gospodarki, bo utrzymują się takie gałęzie, które są rentowne. Trzeba szukać uzasadnienia dla produkcji buraków - nie tylko na produkcję cukru. Trzeba analizować każdą możliwość. Bardzo ważne jest również to, żeby była taka polityka UE, która zmierza do utrzymania produkcji buraków na naszym kontynencie. W Europie zostało tylko kilku producentów...

Jeszcze 20 lat temu buraki cukrowe były jedną z naszych narodowych specjalności. Po 2000 roku rozpoczął się proces likwidowania cukrowni i ograniczania produkcji buraków cukrowych. Problem polega na tym, że uprawa buraka cukrowego nie jest jedyną z polskich specjalności, które są powoli rugowane z naszych terenów. Niegdyś - wcale nie tak dawno - zimą bydło skarmiało się zimą kiszonką z buraków cukrowych, dziś trudno poza produkcją cukru znaleźć dla buraków jakiekolwiek zastosowanie.

Czy zatem cukier z buraków cukrowych skazany jest na porażkę z tańszym w produkcji cukrem z trzciny cukrowej? I czy tańsze zawsze oznacza lepsze?

Przed nami - być może - wielka debata na ten temat, ale pewnym jest, że roślin, które u nas dobrze plonują bronić powinniśmy.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO