KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Pora naturalnego wybarwiania jabłek

Opublikowano 25.09.2019 r.
Właściwe wybarwienie jabłek to jeden z tych czynników, który zawsze decyduje o zakupie owoców przez konsumentów. W tym roku z wybarwieniem jabłek bywa... różnie. Wszystkiemu winny jest wyjątkowo równomierny pogodowo wrzesień.

Wrzesień jest umiarkowany pod względem ciepła, ale najważniejszą sprawą jest fakt, że nie mam dużych różnic temperatury między dniem a nocą - powiedział nam Kazimierz Michalski, sadownik z woj. łódzkiego. - To powoduje, że jabłka trudno się wybarwiają, bo najintensywniej naturalne rumieńce zyskują wtedy, gdy w dzień jest ciepło, a w nocy - chłodno. Właśnie wtedy najlepiej tworzą się czerwone barwniki, odpowiedzialne za naturalne wybarwienie jabłek.

Owoce wymagają także dostępu do światła w 60–80%, aby wytworzyć rozległy rumieniec. Jednak w ostatecznej fazie przede wszystkim liczy się różnica temperatur.

Na weekend przyszło ocieplenie i każdy dzień z taką pogodą nas, sadowników, cieszy - dodaje pan Kazimierz. - Późniejsze odmiany jabłek mogą  jeszcze poczekać na drzewach, ale wiele jest już takich owoców, które powinny być zdejmowane. Jednak te kilka dni warto takie owoce było przetrzymać.

Bez wątpienia odpowiednio wybarwione jabłka mają swoje przełożenie na ekonomiczny zysk. Od zawsze konsumenci preferują te owoce, które są intensywnie rumiane. Na pewno i w tym roku ta reguła przekłada się na rzeczywistość na bazarkach i lokalnych targowiskach, gdzie ładne dla oka jabłka osiągają wyższe ceny niż owoce mniej wybarwione. 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

POWIĄZANE TEMATY:wybarwienie jabłek
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO