KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-08-17

Dlaczego ASF atakuje sezonowo?

To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. To kolejny rok walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, a sezonowość ognisk jest powtarzalna. Bieżący rok również nie odbiega od reguły, a wysyp ognisk obserwujemy latem.

Eksperci sezonowość ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach rolnych wiążą z polową aktywnością rolników. Praca rolników rozpoczyna się jednak wczesną wiosną, a wtedy ognisk nie ma w ogóle bądź pojawia się ich niewiele.

W 2019 roku fala zakażeń rozpoczęła się w drugiej połowie maja, czyli po okresie intensywnych prac polowych. Co prawda ognisk przybywa w okresie żniw, ale na jesieni przy zbiorach kukurydzy ich liczba spada. A przecież to kukurydzę dziki upodobały sobie najbardziej. W kukurydzy przebywa ich najwięcej, przez co możliwość zetknięcia się z wirusem ASF zarówno maszyn jak i osób pracujących przy zbiorze jest największa – poddaje pod rozwagę w komunikacie Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.

Wirus powinien stanowić zagrożenie także wtedy. Tymczasem okresie jesiennym w czasie zbioru kukurydzy liczba ognisk ASF spada.

 Sezonowość występowania wirusa u świń wymaga dalszych badań. Jest wiele wektorów już poznanych, ale w trakcie badań mogą pojawić się inne wektory, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę – czytamy w komunikacie.

Istotnym kwestią w walce z chorobą, jak podkreśla KZP-PTCH, jest redukcja populacji dzików, ale według hodowców, ten element nie jest traktowany w naszym kraju z należytą uwagą. A rolnikom nie pozostaje nic innego jak stosowanie się do zasad bioasekuracji, która jest najważniejszym elementem ochrony przed wirusem.

Źródło: KZP-PTCh

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Marketing

tel. 606 948 444

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione