KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-08-13

Zgnilec pszczół na Mazowszu. Warto potraktować go poważnie

Od kilku tygodni w okolicach Grodziska Mazowieckiego można natknąć się na żółte tabliczki ostrzegawcze z napisem ,,Uwaga, zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony''. Czym jest ta choroba?

Zgnilec amerykański to agresywna choroba wywoływana przez bakterie. Atakuje czerwie pszczół. Zasklepione larwy umierają w ciągu kilku dni od zarażenia. Bakterie przenoszone są przez pszczoły karmicielki na zdrowe larwy. Bytują też na elementach ula, narzędziach używanych w pasiekach, a nawet na ubraniu pszczelarza. Są odporne i błyskawicznie namnażają się stanowiąc zagrożenie nie tylko dla danej pszczelej rodziny, ale także dla wszystkich znajdujących się w pobliżu.

Choroba wywołana przez te bakterie podlega z urzędu zwalczaniu przez służby weterynaryjne. Nie jest bezpośrednio groźna dla ludzi, ale wywołując spustoszenie w pasiekach powoduje kłopoty z zapylaniem roślin.

Zgnilec jest więc chorobą poważną. Za obszar zapowietrzony, decyzją wojewody mazowieckiego, w chwili obecnej uważny jest teren obejmujący część powiatu pruszkowskiego, Grodziska Mazowieckiego, gmin: Błonie, Brwinów, Baranów, Jaktorów i Milanówek.

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Marketing

tel. 606 948 444

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione