KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Mniejsze zbiory rzepaku - nasiona drobne, zaolejenie niskie...

Opublikowano 01.08.2019 r.
Zbiory rzepaku mogą być mniejsze od prognozowanych od 10 do 15% – ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Nasiona są bardzo drobne, a zaolejenie wyjątkowo niskie.

Zbiory rzepaku rozpoczęto niecały miesiąc temu w południowej części Wielkopolski, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Teraz, w tych regionach praktycznie wszystko już zebrano, ale wyniki nie są dobre. Liczono na około 4 tony z hektara, a najczęśniej jest od 2 do 3 ton. W skrajnych przypadkach, na słabych glebach, zaledwie 1,5 tony.

Najbardziej zaszkodziły uprawom upały i susza. Nasiona rzepaku są tam bardzo drobne, a zaolejenie bardzo niskie. Wzięły to pod uwagę zakłady tłuszczowe, które zmniejszyły minimalny próg zaolejenia z 40 do 37%nie stosują z tego powodu potrąceń.

Ceny rzepaku w kraju minimalnie pną się w górę. Teraz w punktach skupu zakładów tłuszczowych nasiona kosztują od 1510 do 1580 złotych.

Zbiory rzepaku rozkręcają się w północnej Polsce. W województwie zachodnio-pomorskim odbywają się równocześnie ze żniwami pszenicy. Większa wilgotność i częstsze opady pozwalają oczekiwać lepszych wyników i w niektórych miejscach udaje się zebrać 4,5 tony z hektara. Na Żuławach zbiory rzepaku są już bardzo zaawansowane. Teraz czas na warmińsko-mazurskie.

RZEPAK
Ceny skupu (Agrobiznes)

Dwa tygodnie temu – 1520 - 1550 zł/t
Tydzień temu – 1500 – 1550 zł/t
Teraz – 1510 – 1580 zł/t

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO