Rośliny do domu dla zabieganych

Istnieje grupa takich roślin, które będą się dobrze prezentować nawet w słabo oświetlonych miejscach lub niepodlewane przez kilka tygodni. Nie wierzysz? Sprawdź!
Kaktusy i sukulenty
Kiedy pomyślimy sobie o roślinach, które przetrwają nawet najtrudniejsze warunki, przychodzą na myśl kaktusy i sukulenty. Mnóstwo odmian i gatunków tych roślin sprawia, że z pewnością każdy wybierze intrygującą roślinę do swojego wnętrza. Te mało wymagające rośliny mogą stać w każdym pomieszczeniu. Niektóre z kaktusów nawilżają, jonizują i oczyszczają powietrze z toksyn i zanieczyszczeń.
Grubosz i aloes
Do grupy sukulentów należą również grubosz - zwany drzewkiem szczęścia oraz aloes - mają mięsiste pędy i liście, w których magazynują wodę. Dzięki czemu nawet susza im niestraszna. Poza tym są to intrygujące rośliny o walorach dekoracyjnych.
Kalanchoe
Kolejny piękny kwiat doniczkowy, który nie ma zbytnich wymagań pielęgnacyjnych to kalanchoe zwane również żyworódką. Roślina z rodziny gruboszowatych pochodzi z tropików. Łatwo się rozmnaża przez ukorzenienie liścia. Ich grube i twarde liście sprawiają, że roślina przetrwa nawet kilkutygodniową suszę.
Zamiokulkas
Kolejną efektowną rośliną, która doda uroku każdemu wnętrzu, jest zamiokulkas. Ma niewielkie wymagania i skórzaste, błyszczące liście. Jest łatwa w uprawie i znosi także mało sprzyjające warunki takie jak brak podlewania czy zbyt małe naświetlenie. Zamiokulkas to wyjątkowo dekoracyjna roślina nazywana również żelazną rośliną, ze względu na fakt, że jest prawie nie do zniszczenia.
Sansewiera
Są też mało wymagające rośliny doniczkowe, które dodatkowo oczyszczają powietrze i usuwają znajdujące się w nim toksyny. Jedną z nich, odpowiednią dla osób zapracowanych jest sansewieria. Jej niezwykła uroda i podłużne liście stanowią niebanalną dekorację każdego wnętrza.
Tillandsia, czyli oplątwa
Jedną z bardziej zaskakujących roślin są epifity takie jak oplątwy (tillandsia). Są to rośliny, które nie potrzebują do życia ziemi. Doskonale rosną powieszone w pomieszczeniach. W środowisku naturalnym porastają konary drzew. Tworzą wyjątkowe kompozycje, które ozdobią każde wnętrze. Pochodzą z lasów tropikalnych. Są proste w uprawie i nie mają dużych wymagań. Ich pielęgnacja ogranicza się do delikatnego spryskania rośliny raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Oplątwy doskonale prezentują się w szklanym wiszącym pojemniku albo jako dekoracja z korą i mchem. Roślina dobrze się czuje na stanowisku z rozproszonym światłem, nie lubi przeciągów.
Jukka
Inną rośliną o egzotycznej urodzie jest Jukka. Wyglądem przypomina palmę i przetrwa trudne warunki takie jak susza. Jest to wyjątkowej urody roślin doniczkowa, której liście tworzą pióropusz, natomiast gruby zdrewniały pień magazynuje wodę. Jukkę najlepiej ustawić w dobrze naświetlonym stanowisku - w ciepłym i słonecznym miejscu. Latem można ją wystawić na taras, balkon lub do ogrodu. Należy dbać o to, aby jej podłoże było stale wilgotne. Dodatkowo wiosną i latem najlepiej zasilać ją wieloskładnikowym nawozem do roślin doniczkowych raz na dwa tygodnie.
Jak widać, jest mnóstwo różnych roślin, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach osób zabieganych i zapracowanych. Wiele z nich, takich jak kaktusy, sukulenty, aloes, grubosz czy kalanchoe doskonale będzie się prezentować jako dekoracja złożona z kilku różnych odmian danej rośliny obsypana kamieniami lub w towarzystwie mchu.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|