Ploniarka zbożówka w natarciu na kukurydzę

Jeśli obserwujemy przejaśnienia na blaszkach liści kukurydzy, to znak, że mamy w uprawie do czynienia z ploniarką zbożówką - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Idealny moment na zabieg przeciwko ploniarce to chwila, gdy kukurydza ma 3 liście. Tam, gdzie kukurydza jest większa, widać już wyraźne uszkodzenie roślin przez ploniarki.
Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest I pokolenie. Zimują larwy w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Muchówki wylatują w kwietniu i w maju. Jaja składają na siewkach roślin kukurydzy - w fazie od pierwszego do drugiego liścia. Najczęściej znaleźć je można na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach, w okresie rozwijania się 3 –liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny - takie jak w tym roku.
Stwierdzenie 5 lub więcej jaj na 10 roślinach kukurydzy jest sygnałem do wykonania zbiegu zwalczającego - informuje Państwowy Instytut Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Termin zabiegu przypada na ogół w okresie rozwijania przez rośliny trzeciego liścia (najpóźniej, gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia). W rejonach corocznego silnego występowania ploniarki zbożówki zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w powyższym terminie bez prowadzenia analiz na obecność jaj.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|