KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Wieje i suszy. Czy znów będą przymrozki?

Opublikowano 11.04.2019 r.
Jest sucho i z każdym dniem suszej - mówią nam rolnicy z centralnej Polski. Pogoda sprawia, że - zdaniem rolników - tegoroczne zbiory już są zagrożone.

Od miesiąca rolnicy alarmują, że susza w większości regionów widoczna jest gołym okiem. Co prawda ułatwiło to pierwsze wiosenne prace polowe, ale w tej chwili sytuacja jest już groźna.

Jest sucho, a wiejące silne wiatry dodatkowo wysuszają glebę - mówi Kazimierz Karasiński, rolnik z woj. łódzkiego. - Wysokie temperatury sprawiły, że oziminy rosną jak szalone, ale brakuje wody i jesteśmy bezradni. Obawiam się, że w tym roku może powtórzyć się scenariusz z 2018 roku, gdy zboża uschły zanim zdążyły dojrzeć. Nie pamiętam ostatnio tak suchego roku, choć rok temu wydawało się, że gorzej być nie może.


Tymczasem meteorolodzy po kilku wręcz upalnych dniach zapowiadają ochłodzenie i to nawet z możliwymi przymrozkami. Oziminy są bardzo rozhartowane i jeśli zdarzą się silne przymrozki, i zboża i rzepaki mogą to odchorować.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przewiduje przymrozki nawet do - 5 stopni przy gruncie w północno-wschodniej części kraju. Pamiętajmy, że w Polsce przymrozki nie są niczym dziwnym nawet do połowy maja, choć w tym roku sytuacja znów jest szczególna, bo oziminy wystartowały wyjątkowo wcześnie i w uprawach obserwujemy 2-3 tygodniowe wyprzedzenie.


Prognozy meteorologów nie mówią jednak o jakichkolwiek opadach . Zapowiadane kilkudniowe ochłodzenie nie dostarczy więc roślinom upragnionej wody.


Tymczasem System Monitoringu Suszy Rolniczej już działa. Pierwszy sześciotygodniowy okres raportowy trwa od 21.III do 20.V. Specjaliści z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenią czy susza rolnicza dotknęła burak cukrowy, drzewa i krzewy owocowe, rzepak i rzepik, truskawki, zboża jare, zboża ozime i ziemniaki. Pierwszy raport spodziewany jest dopiero na dzień 20 maja. Rolnicy są przekonani, że susza już teraz jest bardzo dotkliwa i, jeśli nie pojawią się opady, rok będzie znów wyjątkowo trudny.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO