KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Przed nami zmiana czasu – kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Opublikowano 30.03.2019 r.
UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego.   

Zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Określa to dyrektywa, mówiąca o tym, że zawsze w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki o godzinę (z 2.00 na 3.00) i tym samym powracamy do czasu letniego. Do czasu zimowego wracamy z kolei w ostatnią niedzielę października. Ma to jednak już wkrótce ulec zmianie. W ubiegły wtorek Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Komisja Europejska chce, aby ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Z kolei kraje, które wybrałyby czas zimowy, ostatni raz przestawiłyby zegarki w październiku 2021 r. Polska przychyla się do tego, aby pozostać przy czasie letnim.

Historia zmiany czasu na letni i zimowy

Historia tej koncepcji sięga przełomu XIX i XX wieku. Została wymyślona przez George’a Hudsona, astronoma pochodzącego z Nowej Zelandii.  W 1895 roku zaproponował wprowadzenie czasu letniego, a tym samym przesunięcie wskazówek zegarów o dwie godziny do przodu. Pomysł ten nie spotkał się jednak z aprobatą polityków. Zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzono w 1916 roku w Rzeszy oraz Austro-Węgrzech. Celem było ograniczenie zużycia prądu. Następnie pomysł ten przyjął się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Rosja. W Polsce zmianę czasu na stałe zaczęto stosować od 1977 r. 


 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO