KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Polska z daleką lokatą w produkcji ekologicznej

Opublikowano 25.03.2019 r.
Wśród unijnych krajów w produkcji ekologicznej 3 pierwsze miejsca zajmują Austria, Estonia i Szwecja. Polska jest na odległej pozycji...

Okazuje się, że Polskę stać na dużo więcej. Wytwarzanie żywności z certyfikatem ekologicznym staje się coraz bardziej opłacalne, a świadomość konsumentów rośnie. Prowadzenie gospodarstwa metodami ekologicznymi to zadanie dla rolników otwartych na wiedzę i niebojących się zmierzyć ze sporą biurokracją. Zadanie to jest jednak do wykonania. 

Rolnicy mówią o początkowych problemach z ilością dokumentów, jakie muszą wypełniać, jednak z czasem jest łatwiej. Obecnie w Polsce jest 20 000 producentów ekologicznych, którzy w sumie gospodarują na powierzchni 0,5 miliona hektarów. To nie najlepszy wynik. 

Dlatego od tego roku planowane jest podwyższenie stawek płatności w rolnictwie ekologicznym. Ministerstwo zapowiada wzrost stawki za przestawienie produkcji na ekologiczną do 600 zł/ hektar lub 1200 zł/ hektar. Wsparcie jest ważne, ale nie najważniejsze – mówią rolnicy. Najbardziej pomogłoby powiększenie rynków zbytu. Największą słabością jest jednak obecnie rozdrobnienie gospodarstw, przez co trudno im zaistnieć na rynku.  

Jednym z działań mających wesprzeć gospodarowanie ekologiczne jest koalicja na rzecz rozwoju rynku żywności BIO, skupiająca naukowców, rolników i przetwórców. 

Jednak o rozwoju rolnictwa ekologicznego zadecydują wybory konsumentów. Wszystko wskazuje jednak na to, że przyszłość należy do ekologii.  

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO