Bratek - dar natury dla zdrowia i urody

Medycyna naturalna i kosmetyka korzystają z jego dobroczynnych właściwości od lat. Co takiego cennego posiada bratek?
Fiołek trójbarwny posiada związki flawonoidowe, dzięki którym działa oczyszczająco i usuwa toksyny z naszego organizmu. Poza tym ma cenne garbniki, czyli naturalne związki przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz saponiny o działaniu antybakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. W bratku znajdziemy również rutynę i witaminę C, wspomagające naszą odporność, a także uszczelniające naczynia krwionośne. Bratek stosowany jest również w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, chorób układu moczowego oraz chorób skóry.
Surowiec na cele zielarskie zbiera się zwykle od maja do września. Młode pędy fiołka trójbarwnego zostają zasuszone, a gotowy susz z bratka polnego możemy kupić w aptekach i sklepach zielarskich.
Herbatka z bratka na niedoskonałości skóry
Napar z bratka, dzięki właściwościom oczyszczającym, świetnie wpłynie na cerę z niedoskonałościami czy trądzikiem. Należy pamiętać, że w początkowym okresie takiej terapii stan cery może się pogorszyć (to naturalna reakcja organizmu, który się oczyszcza). Po około 2 tygodniach następuje poprawa, a skóra stopniowo odzyskuj zdrowy wygląd. Taką kurację możemy przeprowadzić nawet przez 3 miesiące.
Herbata z fiołka trójbarwnego
Łyżkę suszonego ziela (lub gotową saszetkę) z bratka zalewamy wrzącą wodą. Trzymamy pod przykryciem przez około 5 minut. Herbatę pijemy po posiłku. Można stosować ją również do przemywania skóry, jako tonik lub do robienia kosmetycznych okładów (gazę moczymy w naparze z bratka i na kilka minut przykładamy na skórę). Zadowalające efekty są widoczne już po 2-3 tygodniach regularnego stosowania.
Bratek wspomaga odchudzanie
Herbatkę z bratka poleca się również pić osobom, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy. Fiołek trójbarwny pobudza przemianę materii, działa moczopędnie i oczyszcza organizm. Filiżankę herbatki można pić 3 razy dziennie po posiłku.
![]() |
Redakcja kalendarzrolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|