KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Świnie: w Niemczech znacznie droższe niż w Polsce. Dlaczego?

Opublikowano 16.03.2019 r.
Ceny żywca wieprzowego w skupie dalekie są od tych, o których marzą hodowcy trzody. Zazwyczaj jednak ich cena zachowywała się podobnie jak cena trzody na pobliskim rynku niemieckim. Od października 2018 roku to się zmieniło.

Różnice oczywiście były, ale wahały się one do 4 eurocentów - przypomina Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. - Przecież mamy jednolity rynek, więc ceny w Polsce muszą podążać za cenami u naszego zachodniego sąsiada, który będąc największym producentem wieprzowiny w UE wyznacza trendy cenowe dla innych krajów. Często takie uzasadnienie słyszeli producenci żywca od personelu skupującego w przypadku spadku cen na krajowym rynku.

Przedstawiciele producentów trzody chlewnej zastanawiają się, co się stało, że ceny nagle się rozjechały, a w lutym 2019 roku różnica wyniosła nawet 16 eurocentów na kilogramie.

Najpierw była informacja, że to przez embargo USA. Ale przecież było ono krótkotrwałe i nie miało dużego wpływu na rynek - przypomina KZP-PTCH. - Później byliśmy świadkami embarga na eksport wieprzowiny z Belgii na rynki trzecie ze względu na potwierdzenie przypadków ASF u dzików. Niewyeksportowana wieprzowina belgijska pozostała na rynku unijnym i wywierała presję na wspólnotowy rynek. Cena niemiecka się obroniła, dlaczego zatem cena w Polsce spadła tak znacząco w stosunku do ceny niemieckiej?

Powodem spadku cen nie był krajowy eksport, który w październiku i listopadzie 2018 był rekordowy (prawie 49 tys. ton miesięcznie), a w grudniu 2018 porównywalny z 2017 r. Statystyki GUS na koniec grudnia 2018 informują, że pogłowie tuczników powyżej 50 kg było na tym samym poziomie co rok wcześniej.

Trudności i zatory w odbiorze żywca w Polsce spowodował wzrost wagi ubojowej tuczników. W listopadzie i grudniu 2017 roku średnia waga ubojowa wyniosła po 91,8 kg. Rok później tusze ubitych tuczników ważyły średnio 95,0 kg w listopadzie i 93,1 kg w grudniu.

W rezultacie w 2018 roku zakłady mięsne za ostatnie dwa miesiące uzyskały tyle samo wieprzowiny, co w analogicznym okresie 2017 r., ale po dużo niższych cenach i przy niezmienionej cenie niemieckiej.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO